Армійські швейцарські ножі користуються популярністю буквально у всіх: у автолюбителів та домашніх майстрів, альпіністів та любителів туризму, рибалок та мисливців. Не буде зайвим він на кухні, і в офісі, успішно служить військовим, рятувальникам і навіть космонавтам NASA. Складні швейцарські ножі та мультитули зайняли надійну позтцію у світовій культурі завдяки тому, що невеликий за розміром акуратний інструмент виконує десятки різноманітних завдань.

Хоча армійські швейцарські ножі і зберегли мілітарну назву, за фактом вони завжди служили тільки для виконання підсобних робіт і ніколи не були бойовими. Сучасні швейцарські ножі – це не холодна зброя, а абсолютно мирні інструменти, які вирішують практично будь-які проблеми у сфері своєї компетенції.

Швейцарський ніж: критерії вибору багатофункціонального інструменту - 01

Швейцарські ножі у всьому різноманітті - як зробити правильний вибір

Залежно від кількості інструментів, які знаходяться всередині рукояті та розкладаються при необхідності в робоче положення, ціна на багатофункціональний армійський ніж може коливатися в широкому діапазоні. Брендовий мультитул, де основний інструмент - плоскогубці, задоволення не з дешевих, але кожен щасливий володар оригінального екземпляра глибоко переконаний, що такий інструмент коштує кожної витраченої на нього копійки. Складні швейцарські ножі - це завжди шикарний безпрограшний подарунок для себе або близької людини.

Щоб визначитися з вибором, розглянемо складні ножі яких видів сьогодні є у продажу, і для яких цілей призначені різні екземпляри.

В Україні з доставкою до Києва, Одеси, Харкова та інших регіонів можна купити складні багатофункціональні вироби таких форм-факторів:

 • кишенькові швейцарські ножі Victorinox різних габаритів;
 • SwissCard – оригінальні мультиінструменти, виконані під кредитну картку;
 • подарункові комплекти - у наборі може бути ручка, ліхтар, компас, чохол та інші аксесуари.

Плануючи покупку, необхідно орієнтуватися на сферу використання, частоту застосування та габарити виробу. Популярні багатопредметники класифікуються також за довжиною леза:

 1. Великі, розміром понад 10 см - це повнорозмірні тактичні моделі з ручкою певного типу.
 2. Малі, від 7 до 10 см у довжину – офіцерські моделі, які підходять для виконання побутових завдань у будинку та будуть незамінні в автомобілі або в офісі.
 3. Міні-моделі брелоки розміром до 7 см - практично можуть використовуватися як сувеніри, зовсім не відчутні в кишені, їх нерідко купують у подарунок жінкам.

Швейцарський ніж: критерії вибору багатофункціонального інструменту - 02

Складаний армійський ніж Victorinox - секрети популярності

Швейцарські складані ножі Victorinox - це, безумовно, лідери ринку та споживчих симпатій. Незмінно високий попит на них пояснюється багатьма причинами.

 • Виготовляються швейцарські складані ножі на сучасному високотехнологічному обладнанні із застосуванням інноваційних методів обробки металів.
 • Ріжучі якості клинків та інструментів дійсно на високому рівні. При тому, що сам матеріал бюджетний, жоден інший виробник не зміг "вичавити" з нього більше, ніж це зробив Вікторінокс. Є версія, що секрет цього у якихось особливих добавках, що на заводі додають у метал.
 • Стабільно висока якість всіх оригінальних моделей, незалежно від того, доступна їхня ціна або висока.
 • Чудовий асортимент дозволяє вибрати моделі на будь-який смак та бюджет.
 • Унікальність швейцарським ножам забезпечує наявність повноцінних інструментів (ножиці, пилки та ін.) при скромних габаритах виробу.
 • Компанія постійно випускає нові моделі, удосконалює старі, додає корисних інструментів. В результаті споживча аудиторія постійно зростає та включає покупців будь-якого віку та статі.

Які інструменти присутні в ножах Вікторінокс найчастіше

 1. Основний клинок із заводським заточуванням та високими ріжучими якостями. Гостре лезо підходить для нарізування продуктів, розрізання мотузки тощо, дрібних господарських завдань. Такий ніж непогано стругає дерево, але небажано піддавати його серйозним силовим навантаженням.
 2. Маленький клинок служить, щоб розрізати папір, шкіру, картон, відрізати нитки, розкривати коробки тощо.
 3. Манікюрні ножиці є не у всіх моделях, але також зустрічаються досить часто і завжди використовуються за призначенням.
 4. Мініатюрна пилка по дереву здивує швидкістю та якістю роботи.
 5. Шило з отвором для шнурка чи нитки.
 6. Пінцет.
 7. Відкривачка для пляшок.
 8. Консервний ніж.
 9. Викрутка.
 10. Інструмент для зачистки проводу.
 11. Зубочистка.
 12. Штопор.

Хоча через компактність зовнішній вигляд інструментів може здатися іграшковим, це лише ілюзія. Всі комплектуючі добре працюють. А найкращим доказом цього є той факт, що багатофункціональний армійський ніж входить до комплектації обмундирування військовослужбовців у Швейцарії.

Швейцарський ніж: критерії вибору багатофункціонального інструменту - 03

Головне питання вибору – для чого вам потрібен швейцарський ніж

Перед тим як купити собі або в подарунок швейцарський армійський ніж необхідно визначитися з цілями, яким він служитиме.

 • Ніж брелок, наприклад, ідеально підійде для манікюру. Виконані в різній кольоровій гамі міні-моделі часто мають оригінальний малюнок, так що їх можна подарувати як жінці, так і чоловікові.
 • Для тих, хто постійно вирішує якісь господарські завдання, кому періодично потрібно закрутити саморіз, щось підрізати, щось підтягнути і полагодити, але немає можливості носити з собою ящик з інструментами, потрібен хороший мультитул або офіцерська модель довжиною 91 мм. Вони включають комплект побутових міні-інструментів.
 • Шанувальникам великих складаних ножів варто подивитися на лінійки Victorinox та Wenger. Принципової різниці між ними немає, хоча Wenger все-таки простіше.
 • Моделі довжиною 111 мм, як правило, вважаються тактичними чи службовими, їх часто беруть із собою туристи та мандрівники. Крім габаритів, вони відрізняються можливістю фіксувати велике лезо. Для експлуатації в міських "джунглях" вони теж чудово підходять, хіба що їхня вага може комусь здатися надмірною.

Гнатися за максимальною кількістю інструментів, як свідчать відгуки користувачів, ніколи не варто. Найкращим вибором буде купити таку модель, в якій складові будуть використовуватися на 80-100%. Дорогий багатофункціональний важкий ніж з непродуманою комплектацією власник навряд чи носитиме з собою, так що можливості виробу залишаться незатребуваними.

Для різних видів діяльності можна придбати специфічні набори:

 • у серії для виживання буде ліхтарик, компас та склоріз;
 • моделі, призначені для рибалок, комплектуються кусачками для перерізання ліски, лупою, спеціальним ножем для чищення улову, витягувачем гачків та іншими корисними девайсами;
 • туристам найкраще послужить комплект із зубочисткою, пилками, відкривачками для банок та пляшок, є також модель із ложкою та виделкою;
 • для майстра, що ремонтує техніку, знадобиться швейцарський ніж із плоскогубцями та викрутками.

Якщо брендовий армійський ніж потрібен для вирішення конкретних завдань, а не тільки як іміджевий аксесуар, складіть для себе список інструментів, які вам потрібні в обов'язковому порядку, а також додатковий список деталей, без яких можна обійтися, але було б приємно мати їх в комплекті.

Сумніватися при купівлі мультитула не доводиться тільки в тому випадку, якщо ви купуєте оригінальні вироби. Аналоги армійських ножів від знаменитих брендів продаються набагато дешевше, але слід розуміти, що вони повністю або частково виробляються на безіменних китайських заводах. На тривалості терміну служби та якості це позначається вкрай негативно.