Складний ніж - це різновид інструменту з лезом, що ховається в рукоять. Перші згадки про такі ножі відносяться до першого тисячоліття до н.е. Складні моделі є універсальними та багатофункціональними, адже з їхньою допомогою можна не лише різати, а й виконувати багато інших операцій.
Складні ножі: від простої конструкції до складного механізму
Спочатку конструкція була дуже простою - лезо оберталося навколо точки кріплення на кінці рукоятки. Така фіксація не відрізнялася надійністю, оскільки залежала від жорсткості матеріалу основи та сили тертя. Щоб посилити кріплення, на дерев'яні ручки робили металеві накладки. Але безпека складного механізму від цього не збільшувалася — лезо могло відкритися і поранити власника.
Пружинні замки, які значно збільшили надійність складних конструкцій, з'явилися наприкінці XVIII століття на території Америки. Ножі з такими механізмами входили до арсеналу різних силових формувань. Наприкінці XIX століття складні ножі особливої конструкції з'явилися на озброєнні швейцарської армії. Механізми фіксації лез у відкритому та закритому положенні вдосконалювалися, роблячи їх надзвичайно функціональними.
Зараз купити гарний складний ніж пропонують багато виробників. Їхня популярність зростає з кожним днем. Адже безпечний і функціональний інструмент стане в нагоді під час походів лісовими непролазними хащами, на дачі, на рибалці і в будь-якій подорожі.
Універсальні кишенькові ножі: складні інструменти на всі випадки життя
Універсальні складні ножі поєднують у собі елементи багатьох інших видів. Вони відрізняються зручним розміром та простою конструкцією. Купити універсальний складний ніж можна для таких цілей:
— застосування в домашньому господарстві та на дачі;
— полювання та риболовля (відмінно підійде для облаштування стоянки, виконання різних побутових завдань);
— прості ремонтні роботи;
— походи та подорожі, ін.
Найкращі моделі виготовляються з матеріалів, що відрізняються удароміцністю і не піддаються впливу негативних зовнішніх факторів.
Ножі для любителів активного відпочинку: туристичні, рибальські, мисливські
Складний ніж під час вилазки на природу незамінний - його лезо, прибране в рукоять і надійно зафіксоване, не завдасть шкоди ні власнику, ні майну. А завдяки компактним розмірам похідні складні інструменти можна покласти не тільки в сумку, але і в кишеню. Їх характеристики такі:
— туристичні складні ножі мають досить компактні розміри, тому вони не є холодною зброєю. Це одна з найчисленніших груп. Туристичні моделі пропонуються з лезами різних видів сталі, яка довго тримає заточування. Рукояті рекомендовано вибирати з дерева із гідрофобним покриттям, або із різних видів полімерів. До цієї категорії можна віднести складні ножі для виживання. Вони часто постачаються різними пристосуваннями для збільшення функціональності;
— складні ножі для риболовлі підходять для оброблення спійманого улову, нарізування продуктів харчування, розплутування сіток, ремонту човнів і снастей, облаштування стоянки. Вони забезпечуються замками з надійною фіксацією та ручками з рифленими поверхнями. Рибальські ножі майже завжди доводиться брати мокрими руками, тому їхні рукоятки виготовляються з гарним упором та поверхнями, які не ковзають;
— мисливські складні ножі найчастіше використовуються як допоміжні для виконання різних нескладних завдань. І якщо для добивання великої дичини необхідний ніж з фіксованим лезом, то складний скінер відмінно підійде для зняття шкур з трофеїв.
При виборі складного ножа для туризму, мисливства та риболовлі в першу чергу варто орієнтуватися на виробника. Рекомендуємо віддати перевагу моделям гарної якості з надійними замками.
Тактичні, швейцарські та армійські ножі: у чому різниця?
У великій кількості найменувань можна легко заплутатися. Часто різні назви мають на увазі одне й те саме або підвид якогось виду. Складними тактичними ножами багато хто називає різні мультифункціональні моделі. Але насамперед тактичний ніж – це засіб захисту чи нападу. Їх використовують військові та спецпідрозділи як зброю для ближнього бою. Але для виконання інших завдань у різних умовах вони також підійдуть. Тактичні моделі відрізняються гарною ергономікою, мають гарду, серейтор, жолобки на лезі.
Усередині класу тактичних моделей також є свій поділ. До таких належать і швейцарські складні ножі. Спочатку вони розроблялися для солдатів швейцарської армії наприкінці ХІХ століття. Їх призначення - виконання цілої низки завдань від чищення гвинтівки до відкривання консервів. Крім клинка, складні моделі оснащуються різними інструментами:
— штопорами;
— розгортками;
— пилками;
— викрутками;
— відкривалками;
— консервними ножами;
— напилками;
— пасатижами;
— кусачками та ін.
По суті це цілий набір інструментів у невеликій рукоятці. Швейцарські ножі гарної якості мають високу ціну, але вони справді здатні виконувати багато операцій.
Окремо варто сказати і про армійські ножі. До них, окрім швейцарських, належать і бойові моделі. Вони, як правило, використовуються різними силовими структурами та розробляються для конкретних підрозділів з урахуванням сфери застосування.
Оригінальні подарунки: керамбіти, ножі з дамаської сталі, балісонги
Складний ніж як подарунок можна презентувати не тільки мисливцю або військовослужбовцю. Такий інструмент порадує будь-кого. Це може бути модель виключно утилітарного призначення або щось оригінальне. Пропонуємо кілька ідей:
— з дамаської сталі: лезо має неоднорідні візерунчасті "розводи" або малюнок на поверхні, отримані при ковальській обробці кількох шарів сталі. Дамаські відрізняються неймовірною міцністю та виглядають красиво;
— складні ножі керамбіти: мають вигнутий клинок із заточенням із внутрішньої сторони. Хват посилюється за рахунок круглого отвору в рукоятці, в яке простягається палець;
— балісонги: філіпінські ножі-метелики з роздвоєними рукоятками, розраховані на інерційне відкривання.
В інтернет-магазині WellGo ви знайдете великий вибір складних ножів різних видів. Купити їх можна з доставкою по Києву та Україні.