Вибрати та купити гарний розкладний ніж, призначений для постійного носіння, — завдання відповідальне та досить складне. Вироби гідної якості, здатні на бездоганну службу довгі роки, коштують пристойних грошей, так що вибирати лише за критерієм "подобається чи не подобається" ніяк не можна. Будь-який складаний ніж створюється для виконання конкретних функцій, а спроби вибрати в інтернет-магазині багатофункціональні складні ножі з універсальною конструкцією часто приховують підводні камені. Негативні сторони варіанта виявляться лише на практиці.

Критерії вибору складного ножа - у пошуках ідеального помічника - 01

Неймовірний асортимент на сучасному ножовому ринку та безліч типів виробів у магазинах Києва пояснюється широким спектром передбачуваного використання. Саме поняття “хороший ніж” застосовується у межах безпосередньо поставлених завдань, котрим він необхідний:

 • при ударних навантаженнях важлива висока твердість клинка та міцність;
 • для міського жителя, якому складаний ніж потрібен, щоб розкривати картонні коробки, лагодити олівець або розрізати яблука, потрібна легка компактна модель, що не відтягуватиме в кишеню штанів;
 • для самооборони нераціонально використовувати автоматичні складні ножі , тому що ця конструкція має недостатньо високий ступінь надійності і до того ж дуже вразлива до забруднень (зате як психологічний тиск, коли клинком потрібно тільки налякати, а не скористатися, модель автомат з фронтальним викидом буде надзвичайно ефективною );
 • для польового використання потрібен простий і надійний меч, який виконуватиме функції і зброї, і функціонального інструменту. Маленькі складні ножі не підійдуть.

Незважаючи на всю складність питання, розставити орієнтири при виборі можна. Ключовими параметрами будуть: ергономічність, марка сталі, з якої виготовлений клинок, матеріал рукояті та тип замку. У поняття ергономічності буде включена вага, габарити, геометрія клинка, комфорт відкривання, зручність хвата та носіння. Одним із головних критеріїв також стане баланс між ціною та якістю.

Складний карманний ніж - яка потрібна довжина леза і вага

Зручні розкладні ножі для повсякденного використання повинні мати довжину клинка в середньому від 3 до 4 дюймів, тобто 7,5-9 см. Коли лезо по довжині менше ніж 7,5 см, цього може виявитися замало навіть для вирішення простих побутових завдань. Якщо ж клинок буде довшим, складаний ніж втратить свою головну перевагу — компактність у складеному вигляді.

Бажаючим вибрати та купити мисливські складані ножі в Києві та інших регіонах України, слід звернути увагу на те, що більшість таких клинків мають довжину максимум 10-13 см. Саме такий розмір є вдалим компромісом між довжиною леза та комфортом при виконанні точних робіт.

Для міського ножа зручна вага становить близько 80-120 г. Стограмові екземпляри практично не відчуваються у кишені.

 Критерії вибору складного ножа - у пошуках ідеального помічника - 02

Зручність використання

Цей критерій сам собою досить суб'єктивний, оскільки залежить від багатьох факторів:

 • розмір долоні користувача;
 • особливості фізіології;
 • частота застосування;
 • інтенсивність роботи з ріжучою кромкою і т.д.

Але головним фактором можна вважати "ухватистість" рукояті, яка досягається як формою, так і антиковзаючими накладками.

Зручність відкривання можна оцінити тільки в процесі застосування. Для цієї мети може бути:

 • кнопка;
 • підпальцевий отвір на клинку;
 • підпальцевий упор, розташований на лезі або обусі;
 • фліппер;
 • вейв (гак);
 • виїмка на лезі (виріз під ніготь) та інші варіанти.

Найшвидші у відкритті універсальні варіанти – це кнопковий та фліппер.

Геометрія клинка

Геометрія леза має прямий вплив на якість різу, тобто на те, як легко клинок буде входити в матеріал. Найкращими варіантами вважається потрійний клин і увігнута лінза. Потрійний клин має прямі спуски від обуха та потовщення клинка у напрямку до кінчика.

При виборі можна орієнтуватися на такі правила:

 • більш високий розріз на лезі забезпечить найкращі ріжучі властивості;
 • збільшення площі поперечного перерізу підніме стійкість до бокового навантаження;
 • увігнуте шліфування гарантує чудовий різ, особливо при неглибоких проникненнях, але міцність буде обмежена за рахунок зменшення площі поперечного перерізу безпосередньо над ріжучою кромкою (якщо потрібен мисливський ніж для важких робіт, краще купити прямий різ);
 • профіль танто дасть максимальну міцність наконечника;
 • вигнутий профіль ріжучої кромки чудово справляється з волокнистими матеріалами, але потрібно розуміти, що з боку рукояті у такого виробу буде ослаблена ділянка, та й точити її самостійно складно.

Критерії вибору складного ножа - у пошуках ідеального помічника - 03

Розкладний ніж: вибираємо матеріал клинка 

Складні ножі зазвичай роблять із сталі з легуючими добавками. Чим якісніша буде сталь, тим довше ніж залишиться цілим та гострим. Важливо, щоб матеріал протистояв будь-якому навантаженню, що викликає деформацію, тріщини і викрошування леза в результаті динамічних навантажень. Звертати увагу потрібно на наступні фактори:

 1. Твердість. Складні моделі зазвичай не призначені для тривалих та інтенсивних робіт, тому надвисока твердість їм не потрібна. Показник на рівні 57-59 НСR вважається задовільним. Виробники стандартних серійних виробів не піднімають твердість сталі вище 60 НСR, хіба що в лімітованих серіях, які випускаються в обмеженій кількості. 
 2. Міцність. Параметр не має чіткої шкали вимірювання, але відображає стійкість до розтріскування та деформації при інтенсивній експлуатації. Насправді максимальна твердість веде до крихкості під серйозними навантаженнями. Висока міцність дає відмінну стійкість до поздовжніх вигинів.
 3. Корозійна стійкість. Виробники прагнуть хорошого опору клинків до впливів вологого середовища та кислот додаванням у сплави хрому, нікелю та титану або молібдену.
 4. Зносостійкість. Показує опір сталі до адгезивного та абразивного руйнування. Залежить від твердості сталі та її хімічного складу. Складні тактичні ножі з високою зносостійкістю прослужать довше, навіть при частому заточенні.

Серійні розкладні складані ножі часто виготовляються зі сталей 420 НС, D2 (довго тримає заточування), 440С, 14С28Т, 12C27 (переважно скандинавські виробники), ATS-55 (відмінна корозійна стійкість) та інших.

Матеріал рукоятки

 1. Хороший комфортний хват демонструють сучасні гумоподібні матеріали, які відносно вразливі до температур та механічних пошкоджень гострими предметами.
 2. Тверді пластмаси зі скловолокном або кевларом у складі міцніші і теж забезпечують відмінний хват, але гасять вібрації трохи гірше за гуму.
 3. Ламінати зі скловолокна дуже міцні та дають оптимальне співвідношення ваги та жорсткості.
 4. Метал (сталь, титан, алюміній) неперевершений у довговічності, а іноді й у зовнішній привабливості, але ціна цих якостей – збільшена маса виробу та можливість зниження комфорту утримування.
 5. Традиційні матеріали (шкіра, ріг, дерево) програють синтетичним за багатьма параметрами, а їх головний недолік — вразливість перед вологою. Хоча, якщо потрібно купити в Україні саме міський ніж, а не мисливський, за дотримання правил експлуатації скаржитися на зручні рукоятки власнику не доведеться.

Мисливський, тактичний, багатофункціональний - який тип замку вибирати для них

Тип замку завжди підбирається виключно з урахуванням можливої ​​сфери використання клинка. Умовно їх можна розділити за трьома основними сферами застосування:

 • у природних умовах (рибалка, полювання, туризм);
 • EDC-ножі для вирішення господарських побутових завдань;
 • тактичні (самозахист).

Силові навантаження та забруднення, яких зазнають розкладні клинки в похідних умовах, вимагають надійних замків простої конструкції - бек-лок, фрейм-лок, лайнер-лок. Такі варіанти нескладно промивати та чистити за необхідності.

Використання в місті та носіння в кишені не передбачає, що універсальні складні ножі потраплять у складні умови, тому підійде практично будь-який тип замку, який здається власнику зручним.

Тактичні ножі вимагають максимальної фіксації, тому найкращий варіант - штифтові замки або, наприклад, надійний tri-ad lock, що комбінує переваги кількох типів замикаючого механізму.