Як і більшість інших інструментів, ваш складаний ніж може зламатися.

В тому немає нічого дивного та нічого страшного. Бо як і більшість інших інструментів, ніж має типовий перелік найбільш частих поломок. Перелік той не безкінечний. До того ж, в ньому є багато такого, що можно подолати самотужки.

Ця стаття допоможе вам розібратися з найбільш поширеними потомками складаних ножів.

Перелік найбільш поширених поломок складаних ножів

Спочатку перелікуємо найбільш типові проблеми. Після цього, розберемо їх одна з одною. Для цього візьмемо три головні проблеми. Треба ж з чогось починати? До того ж, трійка – то магічне число. А як у справжньому ремонті без частки магії та шаманізму?

Таким чином, наш список проблем виглядатеме так:

  • Пошкоджене лезо ножа
  • Ніж не складається (або не розкладається)
  • Ніж не фіксується у розкладеному стані

Начебто, знайомі та правдоподібні проблеми?

Що ж, у такому разі – почнемо!

Проблема 1. Як відремонтувати пошкоджене лезо ножа?

Так, ця проблема зустрічається частіше за інші. Бо лезо ножа, то сама робоча та сама нагружена його частина. Мало того, що лезо постійно затуплюється та потребує регулярного підточування. Воно може ще й пошкоджуватись.

На щастя, пошкодження типу зім'ятостей та викрошень ріжучої кромки можна полагодити і самому.

Для цього потрібно лише тримати вдома кілька точильних каменів. Секрет користування ними досить простий. Хоч у цьому ділі і діє те саме правило «легко навчитися, але важко стати мастером».

По-перше, треба підібрати кілька каменів за показником зернистості.

1.1 Що таке зернистість точильного каменю?

Тут все теж дуже просто. Все діло в тому, що кожний точильних камінь містить у собі тверді абразивні зерна. Вони твердіші навіть за сталь вашого клинка. Саме тому, коли ви ведете по каменю своїм ножем, зерна починають знімати з нього зайвий метал. Нібито вирівнюють. І чим більші ті зерна, тим агресивніше вони «їдять» сталь клинка.

Подивіться на сучасні заточувальні камені, ви побачите на них трьох-чотиризначні числа. Що це за числа на заточувальних каменях, та що вони означають? Це – показники тіеї самої зернистості. Чим більші зерна, та чим грубший у роботі камінь, тим менше число на ньому.

1.2 Як підібрати заточувальні камені за призначенням?

Умовно можна поділити заточувальні камені на три групи. Можна і більше, але залишимо це професіоналам. А от для побуту нам вистачить і трьох:

  • Камені для грубого, первинного заточування. Показник зернистості до 600. Такі камені зазвичай використовують для того, щоби швидко зняти з ріжучої кромки метал. Заточити її, якщо вона зовсім тупа. Чи підрівняти та видалити помітні вибоїни та викрошення. Це дуже корисні «реаніматори» вашого ножа. Але не треба використовувати їх занадто багато та часто. Бо вони просто «з'їдять» ваш ніж.
  • Камені для звичайного заточування. Показник зернистості десь 600 - 1000. Можна використати під час ремонту ножа, на наступному після грубого заточування етапі. Так ви згладите ріжучу кромку, зробите її ще гострішою. А ще такі камені використовують для звичайного повсякденного підточування.
  • Камені для фінішного заточування. Показник зернистості більший за 1000. Такими камнями остаточно полірують ріжучу кромку, роблять її майже ідеальною.

Саме так, поступово переходячи від камня до камня, ви зможете відремонтувати ріжучу кромку ножа. Таким чином можна просто «сточити» заусенці та невеличкі тріщини та позбутися їх. Після чого підрівняти ріжучу кромку.

Якщо, звісно, правильно виставити вугол заточування. Для кишенькового ножа він дорівнює приблизно 35 градусів. Подробиці процесу ви можете знайти у першій ліпшій статті про заточування ножів. Бо то, окрема величезна тема.

Проблема 2. Що робити, якщо складаний ніж не закривається (або не розкривається)?

Що ж, буває і таке. Якщо є проблема, треба виявити причину. Частіше за все вона буває такою:

  • Ніж (або лише його осьовий механізм) забруднений. Сміття заважає роботі осьового механізму
  • Осьовий механізм іржавий, що запобігає розкриттю та закриттю леза
  • Осьовий механізм пошкоджено, через що лезо не закривається належним чином

По-перше, треба уважно роздивитися ніж. Направте на ніж яскраве світло. Часто проблему можна визначити візуально. Інколи ви побачите іржу.

Інколи у гаманці можуть бути залишки та бруд, шматок якого може просто попасти у осьовий механізм та заблокувати його. Якщо сталося саме так, це найлегший варіант з усіх. Вам треба буде лише обережно очистити ніж. Це і є перший варіант нашої проблеми.

2.1 Що робити, коли ваш ніж забруднений

Щоб видалити блокуючий шматок бруду, зазвичай найкраще підходить лезо іншого ножа, тонка викрутка або шматок дроту. Насправді, все, що досить тонке, щоб потрапити в щілини рукоятки і не зламається (забруднюючі ніж ще більше), буде чудово працювати.

Якщо шматок сміття легкий або нещільний, ви можете спробувати скористатися феном або просто потрусити ніж. Непогано було б завести собі жорстку маленьку щітку для таких справ.

А от мити ніж у воді не радимо. Іржа все ж ще ніколи на була корисна для механізмів. Навіть простих. Краще зупинитися на сухому очищуванні.

Після видалення сміття з ножа переконайтеся, що його більше там немає, а потім повільно спробуйте розкрити або закрити ніж.

Якщо ніж закривається, все готово! Однак, якщо проблема не зникне, вам може знадобитися продовжити пошук причини проблеми.

Тобто, вам буде треба просто розібрати ніж. Не варто того лякатися. Насправді сучасний (не автоматичний) складаний ніж не такий вже й складний. Ви легко зможете знайти схему будови типового складаного ножа в інтернеті та вивчити її.

Доречі, якщо ви купуєте свій перший ніж, краще б йому бути не дуже дорогим та складним. Саме на такому ножі краще навчитися основам його використання та збирання-розбирання.

Не треба боятися розібрати ніж, коли треба, але краще пам'ятати, що розбирання ножа – це тонкий процес, який потрібно робити дуже повільно і обережно.

Частіше за все, вам не знадобиться щось складніше за викрутку. Якщо шліци на винтах мають форму «зірочки», це – так званий торкс (torx). Тепер, коли ви знаєте назву, вам буде легко знайти відповідну викрутку чи навіть цілий набір у інтернеті.

Іноді ще лайнери для додаткової жорсткості бувають з'єднані штифтами. Як вийняти такий штифт при розбиранні ножа? Нічого страшного. Частіше за все вони просто вставлені в відповідні отвори та просто виймаються, чи викручуються з одного з боків (що буває не так часто), коли ви роз'єднуєте лайнери (фігурні сталеві пластини - половинки рукояті). Іноді їм можна трохи допомогти, акуратно вибивши з пазів чимось тонким і сталевим на зразок спиці або шила, попередньо знявши зі сталевих лайнерів дерев'яні чи текстолитові (чи ще якісь) накладки.

Майже ніхто не збирає в наш час рукояті «намертво» та нічого не розклепує. Серйозний виробник знає – багато людей буде розбирати та збирати ножі. Правда, якщо ваш ніж – класичної конструкції, все може бути дещо складніше. Але це – вже окрема історія. Хоч і там немає нічого такого вже складного.

Якщо ви вирішите розібрати свій кишеньковий ніж, щоб спробувати знайти проблему, обов’язково запам'ятайте порядок розбирання, та тримайте частини ножа впорядкованими та акуратно розкладеними на робочому столі. Це дозволить правильно зібрати ніж після ремонту.

Непоганою ідеєю буде зняти на відео, як ви розбираєте ніж, на той випадок, якщо вам буде потрібно, передивитися запис, щоб не згадувати потім, де насправді стояла та деталь, що залишилася зайвою після збирання.

Повірте, таке інколи буває навіть з досвідченими ножезнавцями. Відбувається це тому, що, хоч складані ножі дуже схожі за принципом будови, у деталях вони можуть помітно відрізнятися. Але й у цьому немає нічого страшного. Просто, як кажуть, хто попереджений, той озброєний.

А ще радимо слідкувати за чистотою у гаманцях. Це ніколи не завадить.

2.2 Що робити, коли поворотний шарнір іржавий і запобігає закриттю леза

Якщо ви залишили ніж у вологому середовищі, існує ймовірність утворення іржі усередині вашого ножа.

Іржа утворюється на ножі з різних причин, і це дійсно залежить від будови ножа, матеріалів, з яких його зроблено, та середовища, якому перебуває ніж. Факторів насправді ціла купа. Нам не дано на усі сто відсотків контролювати цей світ, повний спонтанних феноменів. Але ми можемо полагодити наслідки. Вважайте це чимось середнім між жартом та девізом.

Насправді, є два способи вирішення проблеми з іржею. Перший спосіб – спробувати видалити іржу, не розбираючи ніж. Другий (ви, мабуть, вже здогадались) – ви можете повністю розібрати ніж, щоб очистити його від іржі.

Повністю розібрати ніж, безумовно, кращій вихід. Це зробить ніж чистішим та запобіжить подальшому утворенню іржі. Тоді як швидке чищення без розбирання, скоріш за все, буде тимчасовим рішенням. Але вирішувати, звісно, вам.

Видалення іржі з розібранного ножа лише здається трудомістким і важким завданням. Насправді, це не так вже й складно, якщо ви знаєте, що робите.

2.3 Як полагодити та очистити заіржавілий ніж?

Найкраще лікування, це – профілактика. Тому:

  • Тримайте ніж чистим
  • Зберігайте ніж належним чином
  • Завчасно помічайте та очищуйте іржу
  • Якщо ви щасливий власник ножа з вуглецевої сталі, вкрийте клинок ножа патиною. В інтернеті багато статей та відео на цю тему. Ви їх обов'язково знайдете

Щоб видалити іржу з деталей ножа підійде будь-який матеріал, який достатньо кислий, щоб відокремити окиснене залізо від сталі. Майже у всіх випадках разом із кислотним матеріалом потрібно буде використовувати абразив або щось інше, щоб відшліфувати іржу зі сталевих поверхонь. Але хімічна основа процесу буде та ж сама, незалежно від діючої речовини.

Саме тому, існує багато методів очищення від іржі. Один з самих простих та безопасних (але при цьому, надійних), це – використання харчової соди.

Розберіть ніж. Спочатку очистіть іржаві деталі неабразивним миючим розчином і ганчіркою. Якщо можливо, не використовуйте воду. Але якщо без того ніяк, використовуйте воду помірно, а потім добре висушіть деталі. Якщо в результаті очищення водою на металі залишиться волога, ймовірність утворення іржі різко збільшиться.

Після того, як ваш ніж буде чистим, змішайте невелику кількість соди з невеликою кількістю води, щоб утворити легку пасту. Покладіть деталь на рівну поверхню і нанесіть пасту з харчової соди на одну з її сторін. Залежно від того, скільки іржі присутнє на вашому ножі, зачекайте від п’яти до тридцяти хвилин, перш ніж перейти до наступного кроку.

Візьміть мочалку або сталеву сітку для чищення посуду і протріть ту сторону деталі, на якіу була нанесена паста з харчової соди. За потреби, нанесіть більше пасти, поки вся іржа не буде видалена. Коли ви будете задоволені однією стороною, переверніть деталь і повторіть те ж саме для іншої сторони.

Коли ви почистили обидві сторони деталі, і вся іржа була видалена, протріть все лезо тканиною, щоб видалити всі частинки іржі та надлишок пасти харчової соди. Нанесіть легкий шар мастила на деталь для додаткового захисту. Витріть зайве мастило, перш ніж продовжити.

2.4 Яким мастилом можна змащувати складаний ніж?

Доречі, щоби змащувати складаний ніж (особливо його осьовий механізм) підійде не усяке мастило. Бо це хоч простий, але механізм. Якщо ви не хочете його зіпсувати, використовуйте, наприклад мастило для годинників, зброї або одну з доступних вам марок тефлонового мастила.

Так, це буде дорожче. Але чи не дорожчий вам ваш ніж?

2.5 Що робити, коли осьовий механізм пошкоджено

Іноді осьовий механізм кишенькового ножа просто ламається. Причиною може бути грубе поводження з ножем, вимушена велика нагрузка, чи просто звичайни знос.

Якщо ви розібрали ніж і бачите, що пошкоджені (або зтерті) підшипники чи шайби осьового механізму, усе дуже просто – треба знайти та замовити нові. Якщо ви купили ніж у авторизованого продавця, можна звернутися до нього. Дуже часто він має деякий запас необхідних запчастин, та може допомогти з ремонтом.

Якщо зламано само шарнірне з’єднання, перевірте, чи на гарантії ваш ніж. Якщо він на гарантії – зверніться до продавця (саме цьому краще трохи переплатити, але купити ніж у авторизованого представника бренду). Якщо гарантії нема, викиньте ніж, або розберіть його на запчастини.

Звісно, якщо ви людина, що любить повозитись з механікою, ви можете спробувати щось зробити. Принаймні, буде цікаво. Але наслідки, самі розумієте, за ваш рахунок. Ніхто не гарантує, що після такого втручання ніж буде функціональний, або навіть небезпечний для користувача та оточуючих.

Проблема 3. Що робити, якщо лезо складаного ножа, розклавшись, не фіксується?

Ваш ніж не не фіксується у розкладеному стані? Він не тримається як треба та бовтається туди-сюди? Часто причиною такого стану є пошкодження ножового замку.

Що ж. Діємо по тому ж алгоритму. Зпершу уважно роздивляємося ніж. Наприклад, пружину дуже поширеного замка типу liner lock може просто заблокувати шматок сміття з вашого карману, або маленький камінчик (таке буває, якщо ніж падав на землю). Щось подібне може статися і з деякими іншими типами ножових замків.

Гірше, коли виявиться, що замок таки пошкоджено. Наприклад, зламано пружину.

Нажаль, типів ножових замків існує дуже багато. Усі їх типи та варіанти неможливо роздивитись у статті фіксованого объєму. Це вже потягне на невеличку дисертацію.

Тому, нажаль, тут можна запропонувати ті ж самі дії, про які ми казали у пункті «2.3 Що робити, коли осьовий механізм пошкоджено». Звертайтеся по гарантії до авторизованого продавця або, якщо це неможливо, краще не використовуйте такий ніж. Бо це насправді небезпечно.

Для власників ножів з замком типу вже згаданого liner lock, що не шукають легкіх шляхів та не люблять здаватись, ми можемо порадити:

  • Уважно роздивіться пружину. Складіть та розкладіть ніж, та подивіться, як пружина себе поводить. Може бути, що пружина просто зігнулася під навантаженням, або під дією якогось твердого предмету, що попав у механізм.
  • Можна розібрати ніж та обережно спробувати розігнути чи зігнути пружину. Інколи цього достатньо, щоби механізм знову почав працювати. Але те що сталося – тривожний дзвіночок, ваш ніж вже не такий надійний, як ви вважали раніше.
  • Інколи можна побачити, що пружина просто не заходить на п'яту клинка. Можливо, ослабли гвинти, після чого просто дещо «повело» рукоятку, та лайнери змістилися відносно один одного та леза. Таке інколи буває з дешевими ножами. Можна спробувати просто розібрати та знову зібрати ніж. Просто затягнути гвинти, скоріш за все, вже не допоможе. Так що краще ніж таки перебрати повністю.
  • Як самий грубий варіант – можна трохи підпиляти пружину напильником. Але таке буває потрібно, якщо ніж був бракований з самого початку. Чи у самих крайніх випадках.

У нас запитання: «Вам точно потрібен той ніж?»

Ну і останній варіант, самий «гоблінський» але дієвий. Якщо є така можливість, можна перетворити ніж на фіксований приваривши клинок сваркою або розкліпавши його вісь. Після цього покладіть той ніж на полицю, та краще ніколи не торкайтеся його. Це вже не ніж, а експонат, що демонструє вашу наполегливість та незламність.

Ми же порадимо ще раз перечитати поради з пункту 2.3, але вже відносно ножових замків: зверніться до авторизованого продавця та домовтесь про ремонт або заміну ножа, інакше купіть новий ніж. Бо користуватися складаним ножем зі зламаним замком – дуже небезпечно. Краще пам'ятати про це та не ризикувати.