Стрільба із лука - красивий, ефектний та елегантний вид спорту. Не дивно, що багато хто хоче приєднатися до когорти лучників, навчитися влучно стріляти або навіть розглядають перспективу виходу на турніри. Якщо ви поставили за мету вибрати та купити лук, за допомогою якої здійсните свою мрію, потрібно підготуватися та зібрати інформацію про види та особливості сучасних луків.
Що потрібно знати тим, хто хоче купити лук для стрільби — професійний або для початківців
Насамперед, чітко визначтеся з відповіддю на запитання – для чого потрібні луки для стрілянини . Це дозволить вибрати потрібну модель – традиційний, олімпійський чи блоковий. Потім подумайте, з якою сумою готові розлучитись заради свого нового захоплення. Справа в тому, що сучасні виробники пропонують величезний вибір варіантів, а розкид цін вражає недосвідчених покупців.
Якщо йдеться про розвагу, хобі, про те, щоб купити дитячий лук або варіант для дорослого новачка, то з бюджетом в 100 доларів ви знайдете в Києві безліч цікавих пропозицій від такого популярного бренду як Man Kung . Користуються високим попитом в Україні також луки Jandao . Звичайно, професійний лук для стрільби коштуватиме набагато дорожче, але й надійність конструкції, а також тривалість ресурсу експлуатації у нього буде вищою.
На вітринах спеціалізованих інтернет-магазинів є варіанти трьох основних типів:
- Традиційні (прямі та рекурсивні луки)). Демонструють максимальну подібність із першими історичними моделями, з яких стріляли ще в Середні віки. Основна відмінність від предків – технічні параметри. Купують їх як для розваги та навчання, так і для реконструкції будь-яких історичних подій. Вони не мають прицільних пристроїв та виготовляються з природних матеріалів. Рекурсивний традиційний лук — оригінальний подарунок для чоловіка чи жінки, він може стати окрасою колекції для шанувальника історичної зброї. Відрізняється від прямого він тим, що вигин плечей спрямований у зворотний від лучника бік, а тятива у вільному становищі торкається їх. Це особливість конструкції дає можливість ефективно використовувати енергію, що виникла при натягу тятиви, так що стрілі передається велика початкова швидкість, а також підвищується точність і дальність її польоту.
- Олімпійські (класичні). Мають схожу з традиційними (історичними) конструкцію, але роблять їх вже з сучасних технологічних матеріалів, які за всіма параметрами перевершують деревину. В олімпійських типах вже допускаються складові елементи, такі як приціл та стабілізатор ваги. Застосовуються вони у спортивних змаганнях, служать для польової стрілянини. Різноманітність варіантів у продажу дозволяє вибрати хороший класичний лук , що підходить для спортсменів різної комплекції та різного рівня досвіду.
- Блокові. Мають більшу потужність і швидкість пострілу, ніж класичні. Швидкість випущеної стріли може бути втричі-вчетверо більше, а в особливо сучасних моделях може витримувати навіть порівняння з деякими видами вогнепальної зброї. Головна фішка блочного лука - це зниження до мінімуму зусиль лучника за рахунок того, що він не утримує тятиву. Її досить натягнути, прицілитися та відпустити. Ціна виробу зазвичай вища, ніж у якісних класичних, але можна знайти цілком пристойні моделі для новачків за демократичною вартістю. Блокова конструкція дозволяє розподіляти енергію у різних елементах, грамотно накопичуючи її у плечах та системі тросів. Досягши максимальної точки натягу, зусилля скидається. У найякісніших моделях це скидання може досягати 80% енергії. На блочний лук встановлюються різні аксесуари, що дозволяють досягти максимальної точності пострілу та забезпечити високий комфорт стрілку. Це можуть бути балансири, гасителі вібрації, спеціальні приціли та інші цікаві нововведення.
Традиційний рекурсивний, блочний або спортивний – основні принципи та нюанси вибору лука.
Щоб визначитися з найбільш вдалою моделлю, доведеться вивчити низку характеристик. Сьогодні лук для стрілянини застосовується в таких цілях:
Відповідно до цілей експлуатації формуватимуться і вимоги.
- Для спортивних змагань потрібно придбати класичний екземпляр, оснащений додатковими елементами підвищення точності. Якщо ви хочете купити саме блоковий варіант, дивіться на його характеристики та їх відповідність спортивній дисципліні.
- Для розваги, коли хочеться у вихідні постріляти по мішенях на задньому дворі або на природі, найзручніше буде стріляти з простої та легкої зброї, максимально безпечної та красивої. Купити традиційний лук для стрільби , прямий або рекурсивний — оптимальний вибір.
- Для полювання потрібен компактний, легкий, непомітний і зручний у перенесенні варіант - класичний або традиційний. Блоковий лук хоч і максимально компактний, як правило, дещо важчий за вагою, хоча все залежить від матеріалу виготовлення.
Перед покупкою рекомендується ретельно вивчити характеристики виробу:
Спортсменів, мисливців та інших користувачів цікавлять параметри ефективності зброї та її специфічні особливості. Класичний і традиційний лук під час спуску тятиви віддають їй всю свою енергію, імпульс виходить нетривалим і швидкість польоту не перевищить 50 м/с. Блокові забезпечують повільний розгін, але завдяки високому ККД швидкість цілком може досягти 90 м/с. Тут уже можна працювати з важкими стрілами, які мають високу пробивну силу. Ще один момент, який слід врахувати покупцю, в блокових моделях навіть для простої заміни тятиви потрібно звертатися до професійної майстерні.
Лук для новачка чи дитячий лук — на що звернути увагу
Вибираючи лук для стрілка-початківця, необхідно орієнтуватися за двома базовими критеріями.
- Сила натягу. Вона має бути мінімальною для новачка, щоб освоювати техніку стрілянини він міг з комфортом, інакше йому буде складно закріпити навички. Для дорослих це 16-18 кг, підліткам та жінкам слід обмежитися 12-14 кг. Підвищувати силу натягу потрібно поступово, щоб м'язова група, необхідна для стрільби, могла зміцнитися під час занять. Не всі замислюються, що стрілянина з лука – навантаження фізично складне. Повноцінне тренування - це в середньому сотня пострілів, так що роботу з легким луком в 15 кг можна порівняти з перекладенням однією рукою вантажу на півтори тонни.
- Форма лука. Для початківців рекомендується вибрати довгі прямі моделі. Довгі плечі пробачають дрібні помилки стрільця та забезпечують стабільність стрільби. Якщо підлітка вже не цікавлять дитячі луки, він може спробувати мисливські блоки з тонкими налаштуваннями, які спочатку рекомендується виставити на мінімум.