Серед професійних лучників в Україні та й в усьому світі рекурсивний лук - найпоширеніший і широко затребуваний тип, який користується завидним попитом і займає міцні позиції у великому спорті. Своєю назвою він зобов'язаний особливою ​​зігнутою формою плечей. Рекурсивність надає їм максимальну енергетику при невеликому розмірі знаряддя. Якщо порівнювати його з прямими моделями, то при натягуванні тятиви плечі рекурсива згинаються в протилежному природному напрямку, так що в процесі розгинання відбувається не один, а два рухи. Таким чином, прискорюється процес пострілу - швидкість розгинання наростає, і стріла отримує більше енергії.

З чого виготовляються сучасні респектабельні луки

Сьогодні ця старовинна зброя дійсно може служити символом респектабельності. Сучасний мисливець, озброєний луком, - це людина, яка високо шанує традиції і ставить на перше місце майстерність володіння. Ті, для кого стрілянина - улюблене хоббі, витрачають багато сил, часу (і коштів) на своє захоплення. Використовують рекурсивні екземпляри не тільки мисливці або спортсмени, але також професійні рибалки-гарпунники.

Батьківщиною рекурсивного лука вважаються степи Монголії, хоча з повною достовірністю цей факт не підтверджено. Конструкція свого часу було запозичена усіма народами Азії, а також індіанцями і візантійцями. Існує безліч видів виробів:

— олімпійські;
— мисливські;
— турецькі;
— японські;
— монгольські;
— угорські та т. і.

Стрільба з будь-якого з них вимагає від людини докладати ті ж зусилля, що з прямими моделями, але при цьому стріла пролетить більшу відстань, а сам постріл буде більш рівним і точним.

Ефективне збереження енергії і висока швидкість польоту стріли - головні особливості конструкції рекурсивного лука. Вони дозволяють використовувати цю модель там, де інші не ефективні, наприклад, під час стрілянини верхи на коні або в густих лісах.

Для виготовлення сучасних моделей рекурсивних луків використовуються інноваційні матеріали високої міцності і прогресивні технології, тому сучасні моделі мають витонченість та легкість. Вага їх зазвичай не перевищує 1-1,5 кг. Сам лук може бути розбірним або нерозбірним. Складається він зазвичай з трьох частин - верхнє і нижнє плече плюс центральна рукоять. Плечі, які кріпляться на рукояті, легко розбираються і при необхідності їх можна замінити на нові.

— Матеріалом для плечей служить, як правило, композит, карбон або скловолокно.
— Рукоять відливається з полегшених сплавів або (в окремих моделях) виточується з дерева.
— Тятива робиться з поліефірного волокна, що сприяє якісним влучним пострілам.

Як вибрати рекурсивний лук для спорту чи полювання - поради і рекомендації

  1. Плануючи купити підходящий варіант для професійного використання, для аматорських змагань або, наприклад, для комплектації тирів, необхідно звертати увагу на такі параметри і характеристики:

— виробник;

— тип конструкції (розбірний або нерозбірний);

— сила натягу (вимірюється в кілограмах);

— довжина лука;

— матеріал плечей, тятиви, рукояті;

— вага виробу;

— комплектація.

  1. Шанувальники рекурсивних луків можуть підібрати для себе ультрасучасні матеріали або віддати перевагу природним, де рукоять виготовляється з різних порід деревини (багатошарова конструкція). Дерев'яні плечі за ціною більш доступні, ніж аналоги зі склопластику.
  2. В сучасних рекурсивних моделях сила натягу зазвичай становить діапазон від 14 до 30 кг. Потужні моделі популярні не тільки серед спортсменів, вони користуються високим попитом у мисливців, оскільки висока швидкість і точність стрільби забезпечує важливу перевагу.
  3. Новачкам не рекомендується купувати лук великої сили і потужності, інакше фізично в процесі навчання їм буде дуже важко. В інтернеті можна знайти спеціальні таблиці, що ілюструють, як підбирати знаряддя з урахуванням зростання стрілка.
  4. Для дітей беруть спеціальні моделі вагою близько 200 грам з силою натягу 5 кг. Легкі рукояті зазвичай роблять з бамбука, а тятиву - з капрону.
  5. Недоліки розбірних луків - це необхідність збирати виріб перед початком стрільби і можливістю втрати кріплень. Нерозбірні моделі складніше транспортувати, але серйозних недоліків у них немає, а витончений зовнішній винляд справляє ефектне враження.
  6. Крім самого рекурсивного лука і стріл до нього необхідно буде придбати аксесуари (не всі нижче перераховані відразу, підбирати потрібно індивідуально):

— краги, щоб захистити передпліччя від ударів, нанесених тятивою;

— напалечник для стрільби або рукавичку;

— поясний або заспинний сагайдак, в якому будуть зберігатися стріли;

— систему стабілізаторів;

— плунжер для досягнення максимальної високої точності;

— клікер - пристрій, що подає сигнал про досягнення максимальної розтяжки тятиви;

— полички, мішені і т. д.

— Для мисливців рекурсивний лук підбирається інакше, ніж для спорту чи розваг. Тут в першу чергу оцінюється потужність, зручність експлуатації і габарити виробу. Для тренувальної і розважальної стрільби під час перших занять сила натягу не має великого значення, куди важливіше вважається проста конструкція і зручна рукоятка.

Полювання з луком - це серйозне захоплення, яке потребує скрупульозної підготовки та навичок стрільби. Найголовніше для мисливця - дальність польоту стріли. Хоча вона може становити кілька сотень метрів, існує поняття дистанції ефективного ураження цілі. Ця дистанція зазвичай становить від 20 до 40 м. Оскільки сильно поранена тварина може становити небезпеку для людини, потужність лука повинна бути досить високою, щоб забезпечити потрібну убивчість. Важлива також скорострільність, адже при промаху тварина може піти від другого пострілу. А якщо полювати потрібно на коротких дистанціях, знадобиться маскувальне забарвлення зброї, ну або, принаймні, відсутність яскравих і блискучих деталей конструкції.