Попри всі завіряння виробників, що їхня продукція настільки майстерно та якісно виконана, що не вимагає заточування протягом кількох років, це не зовсім так. Адже будь-який клинок потребує догляду. З якого б матеріалу він не був виготовлений, весь всій потенціал інструмент розкриє після ретельного та правильного заточування. Цей процес не потрібно проводити надто часто. Деякий час після покупки ви взагалі можете не вдаватись до заточування, однак елементарна правка леза повинна бути. Не всі знають, як має відбуватись заточка ножа. Та насправді цей процес не є надто складним. Достатньо мати під рукою спеціальні аксесуари для заточування ножів та трошки попрактикуватись. Ми надамо вам конкретні рекомендації, завдяки яким впоратись із цим завданням зможе кожен. Не потрібно носити ножі в майстерню, аби над ними чарували професіонали. Ви самостійно зможете зробити клинок надзвичайно гострим і користуватись ним із задоволенням.

Аксесуари для заточування ножів: різновиди та особливості експлуатації

заточкаВласники брендових мисливських, туристичних, рибальських, кухонних та інших ножів сподіваються на тривалий термін служби куплених виробів. Адже коштують такі інструменти не надто дешево. Однак навіть найкращий клинок не продемонструє належно свої якості, якщо не будуть дотримані правила догляду. У першу чергу це стосується заточування ножа. Виробники холодної зброї пропонують кілька різновидів пристосувань для заточування леза. Зокрема це:

  1. Мусат. Ззовні цей виріб схожий на напилок у виглядів довгого стрижня з насічками чи абразивним напиленням. Його використовуються переважно для правки крайки ножа, а не для заточування. Спеціалісти не рекомендують застосовувати мусат надто часто, адже він псує інструмент. Найкраще ним коригувати гостроту леза.
  2. Механічне точило. Це чудове пристосування, аби підгострити кухонній ніж. Асортимент таких аксесуарів доволі широкий, а ціни – доступні. Один з кращих варіантів – точило Risam RM 008. Воно має три абразиви, за допомогою яких можна працювати з лезами різного ступеня затуплення, в тому числі з пошкодженими. Спершу алмазний абразив знімає верхній шар матеріалу і готує клинок до заточування. Далі абразив з твердосплавної сталі застосовується для подальшої обробки леза. Насамкінець керамічний абразив м’яко полірує поверхню різальної крайки та шліфує її до блиску.
  3. Брусок. Таке пристосування забезпечує якісніший результат. Камені для заточування ножів застосовують тоді, коли правка леза вже не діє. Бруски бувають з різним ступенем зернистості, завдяки чому формують різальну крайку, додають їй гостроти та полірують. Зверніть увагу на точильний камінь 600 для EDGE PRO System. Його використовують для роботи з ножами будь-яких видів, ножицями, туристичними та господарськими інструментами, садовим інвентарем. Камінь доповнює і розширює функціональні можливості точильних верстатів різних виробників.
  4. Набори для заточування ножів. Для домашнього використання це найбільш вдалий варіант. Такі пристосування підійдуть тим, хто не має бажання чи терпіння пристосовуватись до точильних каменів чи купувати дорогі електроприлади. Хороший екземпляр – точильний верстат Ruixin Touch Pro Steel 30081. Він зробить лезо надзвичайно гострим і дзеркально блискучим. Може також використовуватись для заточування ножиць та інших різальних інструментів. У комплектації камені різної зернистості, фіксуючий прилад з направляючими, які утримують правильний кут заточування, і додаткові аксесуари.

Якщо ви хочете підібрати й купити універсальний набір, який стане в пригоді за будь-яких обставин, зверніть увагу на точильний верстат Grand Way Steel Grip Bulldog Pro 30090. Це довговічний, надійний та зносостійкий апарат, який можна використовувати як в домашніх, так і виробничих умовах. В процесі заточування ніж фіксують до стільниці за допомогою струбцини. Таким чином забезпечується щільне та надійне кріплення. Точильний верстат цієї марки сумісний з будь-яким камінням товщиною до 7 мм, тому ви зможете з легкістю підібрати брусок з потрібною абразивністю.

Етапи заточування ножа та інші деталі процесу

Якщо ви не знаєте, як заточити ніж-метелик або інший інструмент з різальною крайкою, ми детально розповімо про ті тонкощі процесу. Не потрібно звертатись у майстерні, аби повернути гостроту своєму клинку. Існує кілька етапів робіт, виконання яких дозволяє навіть початківцю швидко та якісно заточити ніж. Перш ніж приступити до процесу, необхідно підібрати камені по ступеню зернистості. Зокрема вони бувають:

  • крупнозернисті – їхнє завдання полягає у тому, аби відносити різальну крайку;
  • середньозернисті – безпосередньо беруть участь у заточуванні ножа;
  • дрібнозернисті – такі бруски використовуються для полірування леза.

Варто мати у своєму розпорядженні усі три види каменю, аби результат виправдав ваші очікування. Сам процес заточування виконується у кілька етапів. Зокрема це:

  1. Підготовка. Перш за все ніж потрібно ретельно помити й насухо витерти. Камінь, відповідно до рекомендацій виробника, можна попередньо змочити водою або маслом.
  2. Вирівнювання. На цьому етапі нам потрібно вибрати правильний кут заточування. Спеціалісти висловлюють такі рекомендації:
  • для кухарських і філейних ножів 250;
  • для японських кухонних ножів – 10-200;
  • для мисливських мечів – 30-450;
  • для побутових кухонних інструментів – 300;
  • бритви – 10-150.

Якщо ви хочете отримати дуже гострий ніж, потрібно зменшувати кут заточування. Для того, аби надати клинку стійкості до притуплення, кут необхідно збільшити.

  1. Заточування. Для цього однією рукою слід зафіксувати брусок, а іншою – сам ніж. Також можна спершу закріпити камінь, аби мінімізувати його зміщення. У такому випадку ніж тримають обома руками. Точити потрібно безперервними рухами, підіймаючи руків’я у той момент, коли камінь доходить до вигину леза. Це дозволяє зберегти кут заточування різальної крайки ножа. Потрібно обов’язково слідкувати, аби рух леза був перпендикулярний до крайки, а на клинок слід трохи натискати. На крупнозернистих брусках заточування відбувається рухом на себе, а на середньо- і дрібнозернистих каменях – навпаки від себе. Пам’ятайте, що потрібно зберігати обраний кут до появи блискучої рівної поверхні.
  2. Шліфування. Таким чином вирівнюється поверхня, прибирають задирки й лезо стає блискучим.

Після закінчення заточування, перевірте гостроту леза. Якщо ніж легко розрізає аркуш паперу чи зголює волосся, ви досягнули максимального результату.