Секрет привабливості викидних ножів криється, мабуть, в головній їх перевазі - незрівнянній зручності використання.. Дійсно, серед безлічі механізмів немає інших таких, які відкривалися б простим натисканням пальця настільки легко і швидко. Додамо до цього, що сучасні викидні ножі мають компактні габарити, їх дуже легко заховати в сумку, рюкзак або просто покласти в кишеню.

Автоматичні ножі бічного і фронтального викиду використовуються туристами і мандрівниками, армійськими підрозділами і співробітниками правоохоронних органів. Це своєрідні вироби, які поєднують в собі такі функції:

— ріжучий інструмент;
— аварійно-рятувальний інструмент;
— засіб самозахисту.

Величезний асортимент моделей на ринку України дозволяє вибрати і купити стильний і функціональний ніж з урахуванням індивідуальних переваг. Тим, хто хоче поповнити свою ножову колекцію подібним придбанням, буде цікава історія викидних ножів, факти про них і легенди, що оточують клинки з викидних механізмом.

Викидний автоматичний ніж - від витоків до сучасності

Практичні викидні ножі мають свою історію і досить довгу.

Перші спроби створити ножі, в яких клинок витягується самостійно при натисканні важеля, були зроблені дуже давно.

Випускатися спершу кустарним, а потім відносно масовим виробництвом такі вироби стали в XVIII столітті на території Італії. Сьогодні ці вироби відомі нам як італійський стилет. А якщо ви зіткнулися з цим терміном вперше, то слід знати, що, незважаючи на назву, безпосереднього відношення до оригінальних стилетів з фіксованим клинком ці ножі ще не мали. Хоча за пропорціями (довгі і вузькі) їм відповідали.

Перші складні стилети спочатку були дуже великих габаритів (як, втім, більшість складних ножів середземномор'я в ті давні часи). Розміри були настільки великими, що було і незрозуміло толком - великий чи це ніж або все-таки маленький складний меч.

На відміну від сучасних моделей, які можна купити в будь-якому ножове магазині, їх попередники ще не мали запобіжника, який захищав би клинок від випадкового або самовільного розкриття.

Взагалі, історія викидних ножів дуже цікава, з нею пов'язано багато міфів і існує добрий десяток версій їх походження. Однак на сьогоднішній день достовірно відомо, що масове виробництво було розпочато в США на початку XX століття.

Викидні ножі робилися спеціально для моряків, оскільки їх можна було відкрити однією рукою, а морякам під час шторму часто доводилося триматися за борт або інші кріплення і обрізати троси саме однією рукою.

Після Другої світової війни складні ножі з лезами автоматичного викиду пережили пік своєї популярності - в Америці ними користувалися мало не всі поголовно, включаючи інвалідів, що зберегли лише одну руку.

У представників кримінальних кіл та вуличних банд викидні ножі, купити які були легко, стали обов'язковим атрибутом, що, звичайно, негативно позначилася на іміджі цих інструментів.

Поворотний момент для викидних ножів стався в 1987 році, коли Рон Міллер створив модель з викидних клинком і новим механізмом пружини, розробленим спеціально для армійських підрозділів. Працюючи в тандемі з місцевим майстром Чарльзом Оксом, Міллер удосконалив конструкцію. Партнер запропонував кілька значущих інновацій - для блокування і розблокування клинка був винайдений механізм, здатний фіксувати лезо без важеля, за допомогою пружинного штовхача у внутрішній зоні накладки. Окс також ввів нову концепцію рукояті - заміна заклепок болтами звела до нуля труднощі з розбиранням інструменту для очищення або маніпуляцій з ремонту.

Оскільки Міллер спочатку ніяк не міг дати своєму дітищу гідне ім'я, врешті-решт він зупинився на найпростішому варіанті: Black Knife - чорний ніж.

Наступні 7 років виявилися дуже результативними для виробництва. Було випущено і продано 10000 ножів під назвою "Блек Найф". Практичні вироби знайшли застосування як в армійських підрозділах, так і в поліцейських. Досить інтенсивно викидні автоматичні клинки були задіяні під час військових дій у Перській затоці (зокрема, з їх допомогою можна було зручно і швидко звільняти поранених від перешкод у вигляді одягу).

У 1994 році Рон Міллер помер, і спільну справу Окс очолив вже на самоті, продовжуючи випускати вироби з таким же механізмом викиду, але ще трохи видозміненою конструкцією. Нові моделі відрізнялися від оригіналу наявністю додаткового затиску (для носіння на поясі брюк), в них з'явився також жолобок на рукояті і хвилеподібна заточка.

Рон Міллер не здогадався свого часу оформити патент на власний винахід, тому вироби з розробленої ним конструкцією були запозичені іншими брендами і в деяких випадках стали основою їхнього успіху. Сьогодні вони виробляються безліччю фірм в самих різних країнах світу і як і раніше користуються величезною популярністю у споживачів.

Автоматичні викидні ножі - фронтальні і з боковим викидом

Термін "автоматичний" у випадку з викидних моделями відноситься виключно до способу відкриття. Автоматичні фронтальні ножі - варіант найбільш поширений і популярний, завдяки своїй ефективності і практичності. Але кожен, хто хоче купити Фронталки, повинен розуміти - складність конструкції виробу незмінно є чинником, що підвищує ризик поломок. Деяка уразливість, властива клинкам з фронтальним викидом, - це, мабуть, їх єдиний недолік. Нівелювати цей мінус можна вдалим вибором виробу:

— іменитий виробник;
— хороша сталь;
— якісне виготовлення;
— гарантія.

Ніж з боковим викидом - це класичний варіант, принцип дії якого залишається незмінним багато років - викид відбувається за допомогою пружинного механізму. Лезо викидається по колу, центр якого зафіксований вісьовим гвинтом. З фронталок клинок викидається вздовж рукоятки, що виглядає ще більш ефектно.

Всі автоматичні клинки характеризуються чудовою особливістю - вони не вимагають ніяких специфічних навичок або умінь для експлуатації. Незалежно від вашої фізичної підготовки або статури, зросту, віку чи статі, користуватися таким ножем можна з рівним успіхом. При відкритті викидного ножа фронтального або з боковим викидом не виникає ніяких труднощів. Важливість цього моменту стає очевидною в екстремальних і стресових ситуаціях, коли складне або туге відкривання позбавляє переваг і виграшу в швидкості. Тут же швидкість поєднується з мінімумом зусиль, так що автоматичний викидний ніж показує себе у всій красі.

Важливо знати, що автоматизація як така не визначає фронтальний ніж в категорію холодної зброї. Він сертифікується як інструмент господарсько-побутового застосування.

Що потрібно знати про недоліки і особливості автоматичних викидних ножів

Тим, хто збирається купити для себе автоматичну викидушку, стане в нагоді інформація про те, що ці найпопулярніші інструменти не позбавлені деяких недоліків:

— ширина леза в автоматичному виробі з фронтальним або бічним викидом завжди буде меншою за розмір ширини рукоятки;
— в розкритому положенні, як правило, спостерігається незначний люфт (практично неминуче зло);
— викидний механізм схильний до забруднень - йому загрожує дрібне сміття, пил, бруд;
— досить складна конструкція створює проблеми при самостійній очищення.

Крім різниці в механізмі викиду, викидні ножі розрізняються за матеріалом виготовлення леза, оформлення, матеріалу рукоятки, механізмам фіксації і функціональними можливостями.

Щоб купити дійсно якісні моделі скланих ножів, необхідно врахувати їх головні характеристики, а для цього доведеться визначитися, перш за все, з призначенням інструменту і навантаженнями, які на нього чекають. Якщо з матеріалом клинка все зрозуміло (це буде нержавіючий сплав відповідний вашим потребам щодо твердості), то з рукояткою більше варіантів - метал, натуральне дерево або високоміцний пластик. У продажу в Україні можна знайти і недорого купити будь-який варіант. Рекомендовано робити замовлення в спеціалізованих магазинах, у продавців, які надають сертифікати якості і гарантію на продукцію.