Багато людей мають вдома набір інструментів, призначених для виконання різних побутових робіт, найчастіше у них також є кейс з гайковим ключем і бітами, який лежить в багажнику машини на випадок термінового ремонту. Але жодній людині не прийде в голову тягти з собою всі ці інструменти, вирушаючи в подорож, на полювання, риболовлю чи просто на заміську прогулянку з сім'єю. Справитися з проблемами і раптовими сюрпризами в поході допоможе портативний набір - ніж мультіінструмент. Це саме та річ, яка дозволить вам у всеозброєнні зустріти будь-які несподіванки (від зламаного нігтя до виживання в умовах апокаліпсису).
Компактний кишеньковий ніж мультитул здатний виконувати безліч функцій, в залежності від набору інструментів, якими він оснащений. Найчастіше це пасатижі і кусачки, кліщі та щипці, ножі та викрутки, шило і штопор. А ще там може бути пилка для нігтів, буравчик, обценьки, лінійка, стамеска, ножиці, біти, словом, все, крім хіба що перфоратора.
Як вибрати мультіінструмент - поради професіоналів
Рішення купити мультифункціональний ніж вимагає чітко визначитися з мінімально необхідним комплектом пристосувань, які відповідають основним запитам і вимогам покупця. Від того, скільки інструментів матиме ніж мультитул, безпосередньо залежить його ціна, а також вага і розмір.
1. Купуючи ніж мультиінструмент, не варто вимагати від нього 100% універсальності. Так, у продажу зустрічаються супердевайси з двома або навіть трьома десятками інструментів, але у них, по-перше, досить значна вага, а по-друге, через безліч елементів вони будуть заважати один одному і створювати труднощі при відкриванні та закриванні. В результаті такі мультитули, незалежно від ціни, яку ви за них заплатили, осідають десь в надрах гаража, оскільки користуватися ними елементарно незручно.
2. Принципово важливим критерієм вибору стане надійна фіксація кожного елемента, інакше експлуатація мультитула для робіт різної складності стане практично неможливою.
3. Ергономічність компактного виробу дозволить без труднощів і затримок діставати і складати потрібні інструменти, а також кріпити сам мультитул до поясу. Ваш кишеньковий ніж з купою пристосувань повинен ідеально лежати в долоні, що не вислизати з неї, а всі інструменти - діставатись без додаткових серйозних зусиль. Вага виробу не повинна відчутно обтяжувати кишеню. Взагалі, такі покупки краще спершу оцінити вживу, щоб переконатися, що вам все підходить, або ж замовляти за вигідними цінами в перевірених інтернет-магазинах, які гарантують оригінальність товару і надають вичерпну інформацію про його характеристики.
4. Вибираючи солідний бренд, ви гарантуєте для себе безпеку використання, це означає, що ніж мультіінструмент не відкриється мимовільно в невідповідний момент і не зламається в руках під навантаженням. Оскільки ніж мультіінструмент повинен буде виручати вас в ситуаціях різного рівня складності, ви повинні довіряти його надійності і міцності. Недобросовісні виробники можуть економити як на матеріалах, так і на якості виконання, що створює ризик травмування при експлуатації.
5. Аналізуючи список інструментів, вивчіть призначення кожного. Так вам вдасться уникнути серйозних розчарувань, якщо, наприклад, вам потрібні кусачки, здатні перерізати сталевий дріт, а ви купите ніж з кусачками для нігтів і кутикули.
6. Сучасні мультитули - це стильні і естетично привабливі інструменти, так що покупці в Україні можуть дозволити собі вибрати ніж, який відповідає їх уявленню про естетику і стиль. Дійсно, чому б якісний і функціональний мультиінструмент не бути ще і красивим?
7. Хоча мультитулом буде приємно похвалитися перед колегами, і ви самі довго не втомитеся їм милуватися, все-таки це максимально практична річ, а не іграшка. Тому бажано відразу позначити перелік інструментів, які для вас виявляться дійсно корисними і потрібними.
Фахівці рекомендують також не забувати, що навіть самий крутий і функціональний мультитул не допоможе вам провести масштабний ремонт машини або виконати інші серйозні роботи, що вимагають наявності повнорозмірного молотка, пили або гайкових ключів.
Універсальний помічник мультиінструмент - види і особливості
На вибір ножа мультиінструмента впливає рід занять покупця, його хобі і сфера інтересів. Якщо запеклому рибалці або мисливцеві потрібен один набір пристосувань, то людині, яка не мислить своїх вихідних без гірського велосипеда, знадобиться зовсім інший. Величезне значення має також розмір і вага. Розглянемо основні види мультиінструментів і характерні особливості, що відрізняють кожен вид.
1. Повнорозмірний складний мультитул. Девайс з 10 і більше опціями володіє, як правило, солідною вагою, ніяк не менше 250 г.. В складеному вигляді його довжина стартує від 10 см, так що носити в кишені такий важкий і великий мультиінструмент незручно, але в похідному рюкзаку або в бардачку машини йому саме місце. Зазвичай такі екземпляри комплектуються чохлом або органайзером для додаткових елементів.
2. Кишеньковий ніж мультиінструмент. Такі моделі вже важать набагато менше - в середньому від 80 до 100 г, а рукоятки у них з легкого, але міцного пластику. Оскільки матеріалом для всіх інструментів служить сталь, щоб зберегти компактність і вагу мультиінструмента, доводиться обмежувати кількість пристосувань в ньому. Для виконання простих повсякденних завдань служать ніж, викрутка, відкривачка для банок і пляшок, штопор, ножиці, часто присутні також мікро опції - шило, пилка для нігтів.
3. Мініатюрний мультитул-брелок. У маленьких моделях вагою близько 30 г список опцій скорочується до п'яти. Розраховувати на особливу міцність таких інструментів не доводиться, але в будь-якому випадку брелок з кусачками, викруткою і ножем корисніше, ніж аксесуар, пристебнутий до ключів просто для краси.
4. Мультитул - набір інструментів для ремонту. У цю категорію потрапляють мультиінструменти, призначені для столярних робіт, для ремонту велосипеда або мотоцикла, а іноді і авто. Залежно від конкретного призначення в комплект можуть входити ножі, пласкі і хрестові викрутки, пили і напилки, шестигранні ключі і т. д.
Відмовляйтеся від будь-яких надмірностей, нехай навіть вони здаються вам цікавими та оригінальними, щоб не обтяжувати девайс і не знижувати рівень комфорту в експлуатації. Як свідчать відгуки багатьох користувачів, однією з таких надмірностей в мультиінструменті зазвичай виявляється ліхтарик. Начебто річ корисна, але в кишенькових моделях ліхтарик дає занадто мало світла, а місця займає пристойно і впливає на загальну вагу. У нічній темряві і тим більше під час дощу, подібний освітлювальний прилад вам не допоможе, тому досвідчені туристи рекомендують купити окремо невеликий, але дійсно потужний ліхтарик, а ніж вибрати з іншим набором функцій.
Покупці зі специфічними запитами, втім, не будуть розчаровані асортиментом, який пропонують сучасні вітчизняні та зарубіжні виробники. Якщо вам потрібний ніж, оснащений стропорізом, склобоєм, знімачем рибальського гачка, різноманітними прямими і зазубреними лезами, ви без зусиль знайдете їх на сторінках каталогу спеціалізованого інтернет-магазину.