Хороший складний ніж - це незамінний помічник рибалки, мисливця або туриста. Та й в домашньому господарстві майстра завжди знайдуть застосування таким інструментам. Складні ножі часто мають оригінальний дизайн, тому можуть стати відмінним подарунком. Їх вибір досить великий - в продажу пропонуються вироби з різними конструктивними особливостями. Особливою популярністю користуються ножі-метелики, або балісонги. Завдяки особливій конструкції управлятися з таким інструментом можна однією рукою. Далі мова піде про те, як вибрати ножа-метелика, виходячи зі своїх потреб.

нож бабочка

Конструктивні особливості ножів-метеликів

Балісонг (balisong) - один з видів складних ножів. Його особливість в тому, що в складеному положенні лезо закривається двома поздовжними половинками рукояті. Вони нагадують крила, що і дало другу назву інструменту - ніж-метелик.

При відкриванні ножа, частини рукояті, з'єднані шарніром з хвостовиком клинка, здійснюють оборот на 180˚ і фіксуються разом за допомогою спеціальної засувки. Так утворюється повноцінна рукоятка. Відпрацювавши уміння поводитися з ножем-метеликом, його можна легко відкрити однією рукою за лічені секунди.

Вважається, що балісонги були винайдені філіппінськими рибалками - саме звідти їх привозили американські солдати під час другої світової війни. Інструмент є незамінним в ремеслі рибалки, а можливість керувати ним однією рукою під час роботи в човні значно спрощує виконання багатьох завдань. Саме такий ніж і був створений одним з ковалів міста Балісонг на Філіппінах.

Ножі-метелики в світі відомі і під іншими назвами. Це «клік-клік», «вентилятор», «батангасский ніж», «барангаев», «пісня Балі» та ін. І у багатьох народів вони використовувалися не тільки як ремісничі і побутові інструменти, а й виступали в якості грізної зброї. Розмір таких виробів набагато перевищував габарити звичних нам кишенькових ножів.

Призначення балісонга

При покупці балісонга часто виникають питання щодо його розміру. Адже існує певний перелік ознак, згідно з якими ніж можна зарахувати до холодної зброї. До таких належать цільове призначення, конструктивні особливості вражаючого елементу (наприклад, довжина, форма, кут заточки леза та ін.), форма рукоятки, матеріал тощо. При оцінці враховується сукупність ознак, а не береться одна з них.

Належність ножа до холодної зброї повинна бути підтверджена відповідними документами. Що стосується ножів-метеликів, які є у продажу в нашому інтернет-магазині WellGo, то вони не відносяться до категорії холодної зброї, тому можуть використовуватися в повсякденному житті без спеціального дозволу.

Якщо ви вирішили вибрати і купити балісонг, то в першу чергу потрібно визначитися, для яких цілей він буде використаний:

  • для тренувань: фліппінг - це вміння крутити балісонг і виконувати з його допомогою різні трюки. Леза тренувальних ножів-метеликів НЕ заточуються. Клинки можуть бути виготовлені у вигляді гребінців, гайкових ключів, штопорів, тощо. Наявність перфорації на лезі дозволяє врівноважити центр ваги і зробити тренування більш простими і ефективними. Відсутність гостро заточеного краю клинка запобігає появі порізів, які можуть бути досить значними при невмілому поводженні з балісонгом;
  • для практичного використання: незамінні в туристичних походах, під час відпочинку на природі, при зборі грибів, заготівлі різного природного матеріалу і просто в побуті. Незважаючи на наявність гострого клинка, досвідчені користувачі використовують балісонг і для фліппінга. Але потрібно пам'ятати, що при виконанні крутіння і інших трюків тримати ніж-метелика потрібно за безпечну частину рукоятки, на якій немає застібки. Навіть якщо і буде допущена помилка, то максимум, що може вам загрожувати - це удар по пальцем не заточеною стороною клинка або рукояткою.

У каталозі нашого інтернет-магазину пропонується великий вибір філіппінських ножів. Ми впевнені, що ви зможете підібрати вироби і для тренувань, і для практичного використання.

Вибираємо довжину леза: які бувають балісонги

Якщо ви визначилися з призначенням ножа-метелика, то наступний крок - вибір довжини леза. Варто врахувати, що в складеному стані філіппінський ніж практично в два рази коротше, ніж у відкритому. В цілому ж в продажу можна знайти балісонг такої довжини:

  • великі: якщо розкрити такий ніж бабочку, то її загальна довжина складе 240-280 мм. При цьому на лезо припадає приблизно 100-140 мм. Згідно «Методикою криміналістичного дослідження холодної зброї», балісонг з зазначеними параметрами вже може бути віднесений до категорії такої, так як довжина його клинка більше 90 мм. Але при цьому також у ножа повинна бути гарда (утик) і товщина клинка від 3,6 мм. У повсякденному житті такі метелики використовуються досить рідко, так як вони незручні для повсякденного носіння;
  • середні: балісонги мають довжину 19-24 см. Вони досить часто зустрічаються в продажу. Наприклад, загальна довжина філіппінського ножа Grand Way 15078 становить 227 мм, рукоятки - 125 мм, клинка - 102 мм. Навіть з такими габаритами не всі ножі-метелики відносяться до холодної зброї і можуть бути використані для тренувань і практичного застосування. Ними зручно виконувати різні види робіт;
  • малі: компактні складні кишенькові ножі. Вони мають невелику вагу і довжину (90-100 мм). Їх можна віднести до найпоширеніших балісонгів. При певному співвідношенні довжини рукояті і леза вони легко справляються з багатьма практичними завданнями. Такий ніж-метелик не займе багато місця в кишені, сумці рибалки, рюкзаку туриста або велосипедиста;
  • компактні: при загальній довжині 90 мм на клинок припадає приблизно 40 мм. Не варто пояснювати, що з серйозною роботою такий балісонг не впорається. Не дуже зручно з ним займатися і фліппінгом. Але все ж він може стати в нагоді в певних ситуаціях. Крім того, такий невеликий балісонг можна використовувати в якості брелока або іншого сувеніра.

При виборі філіппінського ножа-метелика потрібно звернути увагу і на інші характеристики його клинка. Якщо ви вибираєте лезо з заточкою, то вона повинна бути рівною і гладкою по всій довжині. Найчастіше для виготовлення клинків ножів-метеликів використовується сталь марок 440С, 440А, 420, D2. Вони відрізняється високою стійкістю до корозії, зносостійкістю, міцністю і твердістю. Для поліпшення експлуатаційних характеристик клинків на них наносяться різні типи захисних покриттів. Наприклад, у випадку з Grand Way 1046 Т2 це анодування.

Рукоятки балісонгів (ножів-метеликів): яким віддати перевагу

Рукоятка - це функціональна частина будь-якого ножа, але у випадку з філіппінським її характеристики мають особливе значення. На відміну від інших моделей, у балісонга рукоятка складається з двох дуже рухливих частин. І від того, наскільки правильно підібраний матеріал, розрахований вага «крил», зроблено кріплення залежить зручність і при практичному застосуванні, і під час тренувань.

Найчастіше рукоятки ножів-метеликів виготовляються з металу. Вони бувають двох типів:

  • суцільнолиті: якщо ви вирішили вибрати такий варіант, то варто врахувати, що це буде більш важкий ніж. Вироби досить прості у виготовленні, тому й ціна на них нижче;
  • виготовлені на верстаті: мають гладку поверхню, різноманітну форму. Їх вартість, в порівнянні з литими, вище. У деяких моделей кожна частина «крила» може складатися з двох окремих елементів, з'єднаних між собою.

Частини рукоятки з'єднуються з лезом болтовим або заклепувальним кріпленням. У випадку з болтом є можливість послаблювати або посилювати кріплення, але заклепка відрізняється простотою і надійністю.

Для поліпшення експлуатаційних характеристик ножів і досягнення ідеального балансу в рукоятках часто робляться отвори. Вони також покращують хват при роботі. У деяких моделях філіппінських ножів рукоятки мають вставки з інших матеріалів. Наприклад, у балісонга Grand Way 1062 К це дерево. Це не тільки надає йому оригінальний вигляд, а й зменшує його масу, покращує хват.

Що стосується засувки, то вона присутня не у всіх ножів-метеликів. Адже для того, щоб її зняти або закріпити, будуть потрібні зайвих пару секунд. Але наявність фіксатора дозволить зробити носіння і використання ножа-метелика більш безпечним. Якщо ж засувка відсутня, як, наприклад, у ножа Grand Way 1008 М, то для його зберігання краще придбати спеціальний чохол.

У нашому інтернет-магазині можна вибрати і купити ножі-метелики брендів Boker, Grand Way, Benchmade. Вони відрізняються доступною ціною, оригінальним дизайном і надійністю. Ми доставимо їх по Києва, Харкова, Одеси та інших міст України.