Викидний ніж. Одні кажуть, що це виключно чоловічий аксесуар. Інші, що він однаково підходить як чоловікам, так і жінкам. Правда, як завжди, знаходиться десь посередині. Але в чому сходяться прихильники і першого і другого, так це думки про те, що викидний ніж повинен бути якісним, з надійною конструкцією і ідеально підходити до вашої руки.

Якщо ви хочете купити викидний автоматичний ніж, стилет чи інший пристрій, для себе або на подарунок, але поки не розібралися у всіх нюансах доступних конструкцій, давайте зробимо це разом.

Що таке стилет і чим він відрізняється від інших ножів? Які бувають типи і види замків викидних ножів. Ручний або автоматичний - який краще. На всі ці питання ми зараз максимально докладно відповімо. Тому сідайте зручніше - і починаємо!

                                                                                      Выкидной нож.

                                       Стилети та інші викидні ножі - види і форми конструкції клинка
Перед тим як перейти до перерахування видів і форм конструкції клинка і ручки, давайте відразу зупинимося на одному дуже важливому моменті. Все викидні ножі, довжина клинка яких перевищує 9 см, а товщина 2,6 мм можуть вважатися холодною зброєю. А тому повинні бути зареєстровані. Але крім розмірів, на те, чи є даний викидний ніж холодною зброєю, також впливає його твердість, тобто сорт сталі, корозійні властивості, а також кут заточування леза. І зараз ми говоримо виключно про туристичні або викидні сувенірні ножі, можливо, колекційні, але ні в якому разі ні про бойові.

Все викидні ножі ми можемо розділити на дві категорії: з боковим і фронтальним викидом леза. Як правило, автоматичні викидні ножі і стилети, в чому їхня відмінність розберемось трошки пізніше, з фронтальним викидом леза коштують дорожче. Хоча, бувають і винятки. Не можна сказати однозначно, який варіант краще. Багато хто віддає перевагу саме цьому варіанту через його швидкість і зручність викиду леза. Але, механізм фронтального ножа вимагає особливо ретельного догляду. Більш ретельного і акуратного, ніж бічний варіант. І якщо фронтальний засмітиться, він доставить більше клопоту, ніж бічний варіант.

Інерційна робота фронтального клинка відбувається за прямою лінією. Тобто клинок викидається, навіть вистрілює, з рукояті прямо. Бічний викид, зрозуміло, відбувається по дузі збоку. Для того щоб викинути лезо, потрібно буде натиснути кнопку або клавішу.

                                                Викидні стилети - плюси і мінуси конструкції
Викидні стилети - це звичайні викидні ножі, але з подвійним заточуванням. Спочатку стилети були виключно колючою зброєю, яке ще називали ножами милосердя. Чому? Під час лицарських поєдинків за допомогою стилетів допомагали відійти в інший світ смертельно пораненого друга чи ворога, тим самим не даючи йому мучитися.

Власне, сьогодні стилети - це також більше мисливська зброя або спосіб самозахисту, ніж господарсько-побутовий інструмент. Також стилети непогано себе проявляють в екстремальних туристичних ситуаціях. Наприклад, під час захисту від хижака, видобутку їжі або інших типових для реального природного середовища ситуаціях.

Переважна більшість моделей з подвійнимї заточуванням - фронтальний викид. Якщо ви купуєте стилет, якщо ви визначилися саме з конструкцією фронтального викиду, то варто звертати увагу тільки на відомих виробників і, давайте будемо відвертими, на не найдешевші моделі.

                                                     Автоматичний або ручний викидний ніж
Механізми викидних ножів діляться на автоматичні і ручні. Автоматичні хороші тим, що їх можна дуже швидко розкрити в екстремальній ситуації, використовуючи тільки одну руку. Що стосується ручних, наприклад, такі конструкції як балісонг, Friction folder і інші конструкції, тут впоратися за допомогою однієї руки буде або досить проблематично, або і зовсім не реально. Але, як би там не було, і автоматичні, і ручні варіанти мають свої плюси і мінуси. Давайте перерахуємо тільки плюси, тому що з негативними сторонами, в принципі, все і так зрозуміло.

Ручні викидні ножі:

  • більш низька ціна;
  • механізм менш схильні до поломок, а в разі таких, легко ремонтується;
  • набагато менше, ніж викидні варіанти, бояться пилу, піску і інших дрібних частинок, які люблять засмічувати затишні містечка рукоятки;
  • більшість моделей може витримувати великі навантаження, ніж автомати, куплені за ту ж вартість.

Автоматичні викидні ножі:

  • викидаються за якісь секунди або навіть частки секунди;
  • не вимагає фізичної сили для того, щоб розкритись;
  • не вимагає особливих навичок поводження;
  • ідеальний для екстремальних ситуацій.

Так, і в будь-якому випадку, автоматичні або напівавтоматичні викидні ножі виглядають набагато більш презентабельно, ніж ручні. І якщо потрібен варіант, щоб просто носити з собою в дамській сумочці або в невеликий чоловічий барсетці, а то і просто в кишені, то краще за все, звичайно, звертати увагу саме на викидні ножі з кнопковим викидом клинка.

                                                              Види замків викидних ножів

                                                               Марки стали клинка выкидных ножей

Є дуже багато різних видів замків викидних ножів. Від найпростіших ретро варіантів, до сучасних складних конструкцій. Давайте подивимося на найпоширеніші.

  • Auto Lock - вважається одним з найнадійніших варіантів. Автоматичний викид завдяки легкому натисканні на кнопку. Стабільна фіксація, не вимагає особливої ​​акуратності.
  • Liner Lock - подовжений лінійний замок. Його якість залежить від аналогічних властивостей лайнера. Пружина, що піднімає лезо, плоска.
  • Back Lock - впізнаваний тип механізму з характерною вставкою уздовж всієї рукояті. Також може вважати надійним варіантом замку, але за умови, що всі частини конструкції були ювелірно підігнані.
  • Button Lock - легка конструкція на основі кнопки з пружиною, лезо цілком міцно фіксується і в положенні закрито, і відкрито. Відкривається і закривається за допомогою однієї руки, але дуже боїться сміття, пилу, бруду і тим більше піску.
  • Автомат - повністю автоматичне закриття і відкриття. Дуже зручний в похідних умовах. Автоматичний викидний ніж добре себе показує в екстремальних і побутових ситуаціях. Але, як і багато інших механізмів, просто не переносить бруд.
  • Plunge Lock - хороший, надійний механізм, Але за умови, якщо ніж буде залишатися чистим. Клинок фіксується за допомогою

штифта, що входить в "п'яту" леза.

Точно так же, як і з бічним або фронтальним викидом, тут не можна однозначно сказати, які види замків викидних ножів хороші, а які - ні. У кожного варіанту є свої вразливі сторони і сильні. Але в цілому можна однозначно довіряти перерахованим варіантам. Адже ми вибрали найпоширеніші, затребувані, а відповідно, найкращі. Адже, найкраще розрекламувати той чи інший ніж може громадстка думка про нього.

                                       Марки сталі клинка викидних ножів і матеріали рукоятей
Давайте спочатку почнемо з рукояток. В абсолютній і переважній більшості кишенькових викидних ножів рукоятки зроблені з алюмінію або металевих сплавів. Якщо на ніж плануються великі навантаження, звертайте увагу на дизайн, де рукоятки доповнені вставками або покриттями. Можна знайти рукоятки, виготовлені з комбінації металу і дерева. Теж непоганий варіант, але вважається менш зносостійким і практичним, ніж повністю металева рукоять або метал зі спеціальними покриттями.

Тепер давайте поговоримо про сталі клинків викидних ножів. Тверді сорти сталі дуже добре тримають заточку, але при різких механічних зусиллях вони можуть просто ламатися. У твердості є ахіллесова п'ята - крихкість.

М'які сорти сталі викидних ножів витримують набагато більше зусиль, ніж тверді. Але, одночасно, вони набагато гірше тримають заточку. І при однаковому зусиллі клинок викидного ножа з твердої сталі може зламатися, а з м'яких сортів при тих же самих зусиллях - погнутися.

Сьогодні існує технологія цементування металу. Це означає, що або поверхню клинка, або тільки ріжуча кромка додатково насичується вуглецем. Таким чином внутрішня частина леза залишається з м'якої сталі, зовні з'являється шар високовуглецевої дуже твердої сталі. І клинок добре тримає заточення. Як правило, на виробництві такий клинок заточується перед цементуванням, тобто насиченням поверхневого шару вуглецем. В іншому випадку досить якісно його заточити просто не вийде.