Протягом всієї історії людства ніж (від моменту свого винаходу) був і залишався самим універсальним інструментом і вірним помічником в повсякденному житті. Нашим далеким предкам служили для виживання досить примітивні вироби, які в міру розвитку виробництва, інженерної та конструкторської думки міняли зовнішній вигляд, набували замки, оснащувалися механізмами розкладання, пружинами і фіксувальними пристроями. Знаковим для складних клинків стало XIX століття, коли з'явилися швейцарські ножі, оснащені додатковими пристосуваннями. У XX столітті складні ножі вже міцно закріпилися в статусі повсякденного інструменту міських жителів, туристів, мисливців, військових, стали предметом колекціонування.

Сучасним людям доступний неймовірний ряд справжньої, функціональної, практичною і навіть креативної продукції багатоцільового призначення. Щоб купити оптимальний за всіма параметрами кишеньковий складаний ніж, необхідно розбиратися в їх видах і особливостях, як і властивості різних матеріалах, а також знати, які бренди однозначно заслуговують довіри.

                                                                   складной нож

                                                      Ключові критерії вибору складного ножа
Вибрати універсальний або туристичний складаний ніж часто стає реальною проблемою, тому що покупця буквально вводить в транс велика кількість вигнутих лез з зубцями, кровотік і іншими наворотами, які пересічному користувачеві не те що не потрібні, а часто і не зрозумілі. Розставимо орієнтири, щоб кожен, хто збирається купити хороший складаний ніж на wellgo.ua в Києві або інших містах України, міг зробити грамотний і вдалий вибір.

Призначення клинка

Це перший і найважливіший критерій, оскільки він визначає форму і розміри леза, а також конструктивні особливості всього виробу. Найпопулярніші варіанти такі:

  • для господарсько-побутових потреб підійдуть невеликі, досить легкі, прості і зручні в експлуатації моделі без надмірностей;
  • для походів, туризму і активного відпочинку потрібні інструменти середніх або великих габаритів з розширеним функціоналом, додатковими інструментами, з більш товстим і надійним лезом, готовим до екстремального використання (важливий надійний механізм складання і жорстка фіксація клинка);
  • для риболовлі та полювання складні ножі слід підбирати, виходячи з показників міцності, стійкості до корозії, зручності, ергономічності, гостроти заточки і т. д.

Механізм фіксації леза

У цьому питанні фахівці рекомендують не гнатися за модою, вибираючи найефектніші і красиві варіанти, а думати, в першу чергу, про надійність, зручність і безпеку використання. Невдало обраний механізм відкривання може стати причиною травм. Найбільш популярні серед покупців з Києва та інших регіонів України варіанти такі:

  • механічний - розкладний ніж відкривається обома руками, що не завжди зручно, але зате надійно, тому що ламатися практично нема чому;
  • напівавтоматичний (викидушка) - при початковому русі клинка лезо викидається, а зворотний процес механічний;
  • автоматичний - відкривання і закривання відбувається за допомогою кнопки (складність механізму є причиною його недовговічності, а високоякісні автоматичні складні ножі від провідних брендів - задоволення вельми недешеве).

При виборі конкретного механізму фіксації з безлічі існуючих, оцінюйте також стійкість системи до забруднень і ступінь міцності замку.

Сорт сталі
Вибираючи в інтернет-магазині високоякісні клинки від відомих виробників, на сторінці кожного виробу потрібно знайти такі характеристики, як матеріал клинка і твердість сталі за шкалою Роквелла. Твердість складного ножа повинна становити від 55 до 60 одиниць. Менший показник говорить про м'якість сталі і необхідності частої заточки, а більший - про крихкість під навантаженням. Сталь 440С, є найкращою серед аналогів, оскільки вміст заліза, вуглецю та інших добавок в ній оптимально для створення високотехнологічного, стійкого до корозії металу.

Комфорт в експлуатації

Цей показник теж має найважливіше значення, адже тільки якщо складаний ніж має зручну рукоять, у користувача буде можливість докладати достатніх зусиль для перерізання чогось твердого без ризику вислизання ножа або натирання мозолів. Для риболовлі краще вибрати складаний клинок з ручкою з протиковзким ефектом - пластик, текстоліт. Туристам і мисливцям теж підійдуть моделі з текстурованою шорсткою поверхнею, що забезпечує відмінне зчеплення і зручний хват. Найбільшим попитом користуються анатомічні рукояті з виїмками під пальці.

До числа значущих параметрів вибору належить також заводська заточка, механізм фіксації, зовнішній вигляд виробу, його габаритні розміри і вага. Дуже бажано, щоб модель, яку ви збираєтеся купити, мала на корпусі кліпсу для зручності перенесення (і висновок експертів, що даний складаний ніж не належить до категорії холодної зброї).

                                  Як вибрати розмір і вага складного ножа - практичні поради

Кращий складаний ніж - це той, який завжди з вами і не підведе у важкій ситуації. На стильну колекційну модель значних габаритів приємно дивитися і можна з гордістю демонструвати її гостям, але ось візьмете ви її в похід? Так що при виборі "робочого" клинка зверніть увагу на розмір і вага виробу:

  • маленькі леза довжиною до 6 см в більшості випадків виявляються марними, адже ви не зможете навіть елементарно нарізати хліб таким ножем;
  • великі леза, хоча і є актуальними для вирішення багатьох завдань, але незручні;
  • для повсякденної експлуатації та застосування в туристичних походах добре себе зарекомендували вироби з довжиною клинка 8-10 см;
  • вага багато в чому визначає зручність використання, але є і суто індивідуальним фактором - для одних людей важливо відчувати масу складного ножа, а для інших кожен зайвий грам є перешкодою;
  • оптимальним варіантом визнають вироби з масою 130-150 грам, які легко носити на поясі, і які не відтягують тканину кишені

                                                    Як вибрати механізм замка складного ножа

На ринку можна знайти безліч складних ножів з різними системами фіксації клинка

  • Liner Lock - надійний, перевірений часом класичний запірний механізм, який має чимало сучасних модифікацій. П'ятка клинка фіксується в робочому положенні пружиною, щоб закрити ніж, пластину-лайнер слід віджати. Все гранично просто і функціонально. Майте на увазі тільки те, що здійснювати такі маніпуляції лівою рукою не завжди зручно.
  • Axis Lock - зручна система фіксації однаково актуальна для правшів і лівшів, плюс - конструкція не допускає довільного складання ножа. Функцію фіксатора леза в розкладеному положенні виконує штифт, який необхідно відсувати для відкривання і закривання ножа.
  • Back Lock - більш складний механізм, де фіксація леза проводиться за рахунок взаємодії двох елементів - прорізу на п'яті клинка і важеля. Має сенс купувати складні ножі з такою системою фіксації тільки у солідних виробників, які гарантують бездоганну якість підгонки деталей і присутність спеціального виступу над обухом. В іншому випадку є ризик самовільного складання ножа.
  • Compression Lock - механізм відносно новий, хоча і схожий за принципом дії на Liner lock, але ще більш надійний і зручний для розкладання обома руками.

Головне при виборі - можливість швидко відкривати ніж однією рукою, а при закриванні не ризикувати залишитися без пальців.