Ніколи не можна передбачити наперед, що може знадобитися в поході. Найширший вибір сучасних гаджетів і високотехнологічних девайсів продовжують поступатися позиціями перевіреного і якісному туристичному ножу. Безсумнівно, багато туристів-любителів і мандрівників використовують на практиці звичайні кухонні ножі. Однак, в такому випадку, мову про комфорт, зручність і надійність вести не доводиться. Кращий ніж для туризму повинен відповідати деяким вимогам, щоб максимально задовольняти запити, які неминуче виникають при активному відпочинку.

Ще не так давно, почувши фразу «туристичний ніж», на розум приходили величезні тесаки з масивними клинками. За допомогою таких ножів раніше кололи дрова, тесали і рубали, тим самим замінюючи кілька інструментів. Сьогодні мова йде не про виживання і туристи потребують швидше компактного і надійного супутника, щоб приготувати обід, виконати дрібні підсобні роботи або нарізати продукти на сніданок. Для таких цілей масивні агрегати швидше створять незручності, ніж допоможуть.

Яким же повинен бути туристичний ніж?

Якщо Ви звичайний користувач, не фанат заліза і не тонкий поціновувач ножового мистецтва, то оптимальним вибором буде довіритися якісному бренду і керуватися внутрішніми відчуттями. Немає потреби вникати в усі нюанси щодо типів заточування, марки сталі, форми і типорозміру клинка. Але є характеристики, які відіграють визначальну роль при виборі і їх рекомендується враховувати.

В першу чергу потрібно визначитися з типом ножа. Вони можуть бути складними і нескладними. Складні ножі затребувані в поході за рахунок своєї компактності і безпеки. Такий девайс можна легко покласти в кишеню брюк і всюди носити з собою. Часто виробники комплектують складні моделі додатковими інструментами на кшталт викрутки, відкривачки або напилка. Вони не обтяжують ніж, але в умовах пікніка або відпочинку можуть стати дуже корисними. До недоліків складної конструкції можна віднести ймовірність виходу з ладу складного механізму за рахунок попадання на нього пилу і бруду. Вони підлягають ретельному очищенню після використання. Для поліпшення рівня безпеки є резон купити модель з фіксатором леза , щоб запобігти можливості складання в невідповідний момент.

Туристичні ножі з фіксованим клинком зручні своєю універсальністю. Їх можна використовувати як в поході, так і для полювання, риболовлі, та й просто в побуті для повсякденних робіт. Перевагою нескладних ножів вважається їх безпека і надійність. Такі моделі можна використовувати не тільки для різу, але також для вирубування, розколювання деревини, як ударного девайса і ін. Вони не потребують настільки ретельного догляду, як складні моделі. Відносним недоліком можна вважати необхідність носіння виробу в піхвах. Такий ніж більш громіздкий і важкий.

Клинки для туристичних ножів виготовляють з двох різновидів сталі:

  • Вуглецева сталь (carbon steel). Це найбільш тверда і міцна сталь. Клинок з неї довше зберігає гостру заточку. Щоб заточити таку ріжучу кромку, доведеться докласти зусиль, що може створити незручності в умовах дикої природи. Ніж з такої сталі схильний до корозії. Щоб уникнути такого неприємного явища, потрібно після використання протирати лезо і очищати від залишків продуктів. У разі появи на клинку оксидних плям, його потрібно полірувати з використанням дрібнозернистої пасти по типу ГОІ.
  • Нержавіюча сталь (inox або stainless steel). Такий клинок не зможе так довго підтримувати гостроту заточування ріжучої кромки. Однак він легко заточується за допомогою найпростішого точильного механізму - точильних каменів, мусатів, V-подібних точил тощо. Він більш практичний при використанні в умовах відкритого повітря і частих контактів з вологою, оскільки відмінно протистоїть корозії.

Щоб продовжити життя ножового клинка, бажано не відкривати їм консервні банки та не колоти дрова, щоб не залишати на лезі щербини. Хоча провідні виробники застосовують для клинка настільки високоміцні сплави, що їх ножі можуть використовуватися під самими високими навантаженнями і при екстремальних умовах.

Як підбирати рукоять для туристичного ножа?

Рукоять заслуговує на окрему увагу, так як відповідає за зручність у використанні. Характерно, що довжина рукояті повинна перевищувати ширину долоні, щоб забезпечити зручний хват. Не варто вибирати рясно декоровану і рельєфну рукоять - наявність об'ємних деталей і виступів ускладнюють використання і заважають в роботі. Круглі рукояті незручні, оскільки мають тенденцію провертатися в долоні. Найбільш зручні ручки з подпальцевой виїмками.

Матеріали

Що стосується матеріалу рукояті, то існує думка, що єдино прийнятним варіантом є деревина. Безперечно - вона відмінно виглядає, вбирає тепло долоні, комфортна при тривалому використанні і роботі на морозі. Однак її структура здатна вбирати вологу і запахи, що псує зовнішній вигляд і робить роботу з ножем неприємною. Звичайно ж, винятком є ​​деревина, просочена гідрофобізаторами, - така деревина навпаки, стійка до вологи і зносу.

Сучасні пластики нічим не поступаються за характеристиками, а часто навіть перевершують дерево. Ніж з пластиковою рукояттю довговічний і міцний. Сьогодні є різновиди полімерних рукояток з G10, мікарти, еластоміру, гумонопластику, нейлону, карбоволокна тощо. Їх поверхня легко піддається обробці і дає можливість сформувати абсолютно будь-яку форму для гарантії безпеки і простоти використання.

Купити похідний ніж з металевою рукояткою - також не найкращий вибір. Виглядає вона стильно і ефектно, але взятися незахищеною долонею за метал на морозі - далеко не найкраща ідея, так само як залишити ніж під відкритими сонячними променями влітку.

Часто виробники пропонують ножі з порожнистими ручками, в яких можна зберігати всілякі дрібниці. Такі моделі позиціонуються як ножі для виживання. Однак порожнина в ручці впливає на цілісність конструкції.

Дуже зручні туристичні ножі з піхвами - в них девайс зручно переносити. При цьому клинок не забруднюється, захищений від механічного впливу, а також оберігає власника від травм.

Мабуть, немає більш суперечливого, важливого і незамінного інструменту, як ніж. Щоб купити ідеальний ніж, потрібно підготуватися до методу проб і помилок. Немає універсальної моделі, яка підійде кожному. Будь-який користувач вибирає модель, керуючись внутрішніми відчуттями, підлаштовуючись під свій смак і завдання. Тільки спробувавши на ділі вироби різних виробників, і різних сталей, можна вибрати свій «правильний» ніж. На яку б модель вибір не ліг - ніж стане вірним супутником і надійним помічником. Адже як говорить народне прислів'я - «Кращий ніж - це той, який у тебе є».