Кожен з нас інтуїтивно розуміє, що таке мультитул і з чим його їдять просто виходячи з назви. Але не кожен має чітке уявлення, про що йде мова. Щоб розібратися в цьому питанні варто повернутися в недалеке минуле, а саме в 1975 рік. Як і все геніальне, мультитул з'явився цілком несподівано, вийшовши з майстерні не винахідника і не вченого, а туриста і любителя помандрувати - американця Тіма Лазермана.

Передісторія створення мультіінструментe виявилася досить кумедною. Енергійний американець придбав дуже недорого стареньку стару модель Фіата для своїх автомандрівок. Машина виявилася дуже підходящою для таких цілей - витривалою, практичною і простою в ремонті. Але дуже вже часто доводилося займатися її лагодженням. І тоді Тім зрозумів, що обійтися одним складаним ножиком не вийде, а тягати з собою всюди величезний ящик з інструментами просто недоцільно. Ось так, обдумавши ситуацію, поміркувавши над комплектацією і зовнішнім виглядом, поорудувавши в гаражі, шляхом проб і помилок Тім Лазерман створив багатофункціональне пристосування на основі плоскогубців, в порожніх ручках якого знаходилися додаткові пристосування - різні викрутки, щипці, ножиці, напилки, відкривачки та ін .

Як з'явився мультиінструмент
У 1980 році підприємець отримав патент на свій винахід під назвою «Містер Хрускіт». Здавалося б, таке зручне пристосування повинні були відривати просто з руками. Але не тут то було, покупці не оцінили гідно винахід. Невдалий інженер багаторазово був відкинутий виробниками і продавцями, які порахували, що його винахід зовсім не заслуговує на увагу і не має відношення до справжніх інструментів. Украй зневірений підприємець хотів вже було продати патент і кинути цю затію, але втрутилася доля у вигляді компаній Cabela і Еarly Winters. Вони оформили замовлення на 250 штук мультитулів в своєму різдвяному каталозі. Їх розібрали протягом тижня. Замовлення було подвоєно, а потім попит і здорова пропозиція розставили все по своїх місцях. Пропозиції про співпрацю посипалися, як з рогу достатку. З тих пір інтерес до багатофункціональних пристосуванням не тільки не падає, але і зростає з розвитком сучасних технологій і науки.

 

Сьогодні мультитули широко затребувані в різних сферах життєдіяльності. Це не дивно, адже сучасний інструмент при вазі близько 200 г може містити до 20 інструментів. Безперечно, що його транспортування набагато простіше, ніж ящик з інструментами. Таке пристосування завжди буде під рукою і виручить у багатьох ситуаціях, це, по суті, кишенькова майстерня, яка вміщується в долоні.

Варто розуміти різницю між мультитулом і армійським ножем. Здавалося б, у них багато спільного, але одна принципова відмінність робить їх абсолютно різними. Адже скільки б не було додаткових інструментів в порожнистій рукояті швейцарського ножа, він так і залишається ножем. А мультитул - це повноцінний інструмент, власне - плоскогубці, а потім вже - набір потрібних девайсів.

Все розмаїття мультитулов можна умовно поділити на кілька різновидів:
Брелочного типу. Вільно розміщуються на зв'язці ключів і оснащені невеликим, але корисним набором інструментів. Часто саме мультитули-брелоки комплектуються світлодіодним ліхтариком;
Повнорозмірні. Їх розмір може досягати до 20 см. Придатні для професійного використання, виконані з твердої високовуглецевої сталі і комплектуються солідним набором інструментів;
Кишенькові. У розкладеному стані не перевищують розміром сигаретну пачку, а в складеному - і того менше. Відмінно підійдуть для туристичного походу, в якості доповнення в бардачку автомобіля, при велосипедних або піших прогулянках. Не варто гнатися за великим набором вбудованих інструментів. Краще нехай їх буде не так багато, але вони стануть у пригоді і будуть міцними;
Мультитул - кредитна карта. Нове слово в сфері мультіінструменту. За розмірами не більше кредитної картки, легко вміщається в гаманці, але при виникненні відповідної ситуації може виявитися просто незамінним.

Природно, що при виборі мультифункціонального приладу кожен бажає отримати модель, яка стане в нагоді в самій несподіваній ситуації - від зламаного нігтя до навали інопланетної цивілізації. Тому вибирати такий девайс слід дуже уважно, враховуючи безліч факторів. В першу чергу важлива наявність інструментів, причому затребуваних. Найчастіше в конструкції використовуються:

Велика плоска викрутка. Її можна застосувати для різних робіт. Хоч в ремонті машини, хоч в побутових завданнях, їй немає рівних.
Середня плоска викрутка. Підходить для використання при ремонті різних побутових приладів - праски, пилососа, кавомолки або ж предметів меблів.
Мала плоска викрутка. Для ремонту дрібних виробів просто незамінна - годинник, фотоапарат, зарядний пристрій, інші електронні дрібниці.
Велика і середня викрутки хрестові. Їх сфера застосування така ж, як і у плоских викруток.
Пасатижі. Практично завжди комплектуються кусачками. Часто - підпружінени для полегшення роботи на розкриття, маніпуляцій у важкодоступних місцях або роботі однією рукою. З їх допомогою можна виконати ряд завдань - і дроти зачистити, і перекусити їх і зробити обтискача ;
Лезо з рівним заточуванням. У моделі може бути передбачено їх кілька штук різного розміру. Сфера його застосування дуже широка - від ремонту побутової техніки до приготування бутербродів на пікніку;
Лезо з серейторним заточуванням. Має зубці, заточені під різними кутами. Прототипом для створення такого леза свого часу стала акуляча паща - незважаючи на видиму відсутність системи ні в кого немає сумнівів відносно гостроти і ефективності акулячої пащи;
Пила. Використовується для розпилювання деревини. Але не варто захоплюватись таким пристосуванням, оскільки активне використання цього приладу може істотно зашкодити конструкції всього приладу;
Консервний ніж. Призначення очевидно і не підлягає обговоренню. Тут варто зазначити - чим простіше, тим краще. Нічого незрозумілого в відкриванні консервів немає, тому не потрібно гнатися за новомодними штучками, а вибирати традиційну конструкцію.

Не помилитися з вибором і купити потрібний мультитул досить складно і можна втратити всю користь від його використання, якщо вибір зроблено необдумано. Тому варто зважити всі «за» і «проти» і скористатися нехитрими порадами:

Визначити ймовірну сферу використання мультитула. Цей прилад має величезне число способів використання і може бути застосовний в різних сферах. Однак краще заздалегідь визначити коло завдань, які він повинен буде виконувати. Може, це буде сфера ремонту комп'ютерів, або обслуговування кондиціонерів, або ж молода сім'я тільки з'їхала від батьків і робить перші кроки в придбанні інструментів і багато іншого. Для виконання кожної конкретної задачі підійде свій прилад. Від відповіді на це питання також буде залежати, чи буде супертул завжди під рукою, або ж зберігатися в робочій валізі. Адже навіть якщо інструмент комплектується максимальним набором девайсів, толку від нього буде мало, якщо він лежить удома на поличці в шафі, а ви на прогулянці втратили колесо від велосипеда.
Порівняти мультіінструмент і звичайні інструменти. Так, мультитулам немає рівних в поході, на рибалці або туристичних вилазках. З їх допомогою і невеликий ремонт виконати не проблема, і їсти приготувати, і дрова заготовити, і проводку в машині підправити можна. Але для повноцінної роботи і використання в складних технічних і масштабних роботах немає поки заміни старої доброї дідусевої скриньки з інструментами.

Висновок: мультитул потрібен для походу або ж використання поза домом. Це своєрідна невелика майстерня, яку можна взяти з собою;
Уникати товарів низької якості. Часто в гонитві за дешевизною можна купити неякісний товар. Як то кажуть - скупий платить двічі. Деякі недобросовісні виробники комплектують свої вироби інструментами настільки низької якості, що вони виявляються абсолютно непотрібними при використанні. Зокрема це стосується потужності світлодіодних ліхтариків, промінь світла від яких не висвітлює навіть на відстань витягнутої руки. Тому економії при виборі такого приладу - не місце. Краще купити мультитул відомого бренду з невеликим набором девайсів, які будуть напевно затребувані, ніж опинитися в темному лісі з марним набором інструментів;
Вивчити ринок і вибрати модель собі до душі, спираючись на власні відчуття і переваги.
Складно зробити вибір, якщо немає досвіду використання мультиінструменту. Якщо є можливість, то дуже корисно провести польові випробування і випробувати прилад у дії, а потім вже замислюватися про покупку. Мало купити мультитул, потрібно зробити його своїм супутником і помічником.