Ніж для походу - інструмент абсолютно незамінний для будь-якого туриста, мисливця, рибалки, мандрівника або звичайного міського жителя, який любить проводити вихідні на природі. Вірний помічник - похідний ніж виручить, коли потрібно обладнати табір, приготувати їжу, відкрити консерви, розрубати гілки, загострити кілочки, розвести багаття, поставити намет і так далі. Вибираючи надійний і безвідмовний похідний ніж, буде розумно орієнтуватися не так на спеціалізовані інструменти, мисливські, призначені для оброблення туш, рибальські або тактичні, як на більш-менш універсальні моделі, здатні з однаковим успіхом виконувати найширший спектр різних завдань. Правильно обраний похідний ніж підійде для всіх випадків життя, а якщо й ні, то ви завжди зможете купити ще один, благо ціна сучасних клинків від солідних виробників варіюється в найширшому діапазоні. Розглянемо, які туристичні ножі можна зустріти сьогодні на ринку України і за якими критеріями слід вибирати якісні похідні інструменти.

                         нож для похода в лес

Як вибирати багатофункціональні похідні ножі

Яким повинен бути справжній похідний ніж? Для когось це буде довгий мисливський клинок, а для когось - стильний керамбит. Щоб зробити безпрограшну покупку, потрібно вивчити основні правила вибору і підійти до вирішення питання з усією серйозністю і відповідальністю. Є чимало практичних порад, здатних допомогти новачкам зорієнтуватися в морі пропозицій і купити гідний похідний екземпляр, головні вимоги до якого такі:

— висока функціональність;
— помірна товщина клинка;
— ергономічна форма рукоятки;
— піхви в комплекті (обов'язково);
— яскравий колір, щоб можна було помітити інструмент в траві, листі або на снігу (бажано);
— відомий бренд;
— якісна сталь;
— прийнятна ціна;
— гарантія від виробника.

Одним з ключових питань, які доводиться вирішувати бажаючим купити похідний ніж, стане вибір між складним і нескладним інструментом. Наступні принципові моменти - форма клинка, сталь, заточка, рукоять. Кожен з них заслуговує детального розгляду.

Який похідний ніж краще купити - складний або з фіксованим лезом

Дійсно, що ж краще - компактний складний клинок, який можна покласти в кишеню і всюди носити з собою, або ж потужний надійний туристичний ніж з фіксованим лезом? У кожного варіанту є свої плюси і мінуси, при тому, що обидва клинка чудово впораються з різними завданнями. Вам просто потрібно проаналізувати їх особливості і зробити вибір з урахуванням своїх вимог і переваг.

1. Складний ніж зручний, в першу чергу, невеликими габаритами. При компактних розмірах він володіє високою функціональністю, особливо якщо оснащений додатковими інструментами (штопор, шило, відкривачка, пилка і т. Д.). У плані загальної міцності складні туристичні ножі через наявність механізму все-таки поступаються нескладним, що дещо обмежує коло їх застосування. У них не буває занадто довгих клинків і для виконання силових дій складні вироби не рекомендовані. Складний похідний ніж навряд чи допоможе вам наколоти дрова, щоб розпалити багаття, тому що високе навантаження на з'єднання рукояті і леза може зламати його. Збираючись купити такий клинок для походу, намагайтеся вибрати виріб з фіксацією леза, щоб не зіткнутися з проблемою мимовільного складання.

2. Практичний і неймовірно міцний ніж з фіксованим лезом дозволяє виконувати будь-які роботи, але в кишеню його просто так не покладеш. Носити його можна за допомогою чохла (зі шкіри або пластика), який кріпиться на пояс або до інших частин екіпіровки. Основна перевага нескладного інструменту - міцність конструкції і її надійність, адже немає ніякого ризику, що лезо розхитається або зламається в місці кріплення в критичний момент. Рукоять також відрізняється високою міцністю, оскільки в ній немає пустот. Однак, необхідно знати, що похідні ножі, у яких є гарда, довжина клинка перевищує 90 мм, а товщина обуха понад 2,6 мм можуть викликати інтерес правоохоронних органів України, як холодна зброя.

Отже, якщо ви міський житель і купуєте ніж для рідкісних недільних вилазок на шашлики або для риболовлі, після якої ввечері повертаєтеся додому, складний похідний ніж вам цілком підійде. Тільки не забувайте чистити його, щоб механізм не забивався брудом. Для регулярних і тривалих походів краще мати надійний нескладний ніж. Досвідчені туристи також рекомендують, роблячи вибір на користь моделі з фіксованим лезом, купити заодно і багатофункціональну складну модель, яка допоможе вам універсальністю, або ж брати окремо додаткові інструменти - відкривачку, шило, ножиці.

Яким повинен бути багатофункціональний похідний ніж - матеріал, і форма леза

1. Матеріал виготовлення має найважливіше значення при виборі туристичного ножа. Якщо ви не розглядаєте як варіант дамаську або булатну сталь (ціна таких виробів багаторазово перевищує вартість аналогів з інструментальної сталі), то кращим вибором стануть моделі з високолегованих сталей, що володіють високою стійкістю до корозії, і твердістю 54-58 HRC. Леза з твердої вуглецевої сталі довше залишаються гострими, але заточити такий похідний ніж в лісі вкрай важко, підручними інструментами не обійтися. Нержавійка не може так довго тримати заточку, але вона практичніше і не вимагає протирання і полірування після кожного використання. Чим вище твердість сталі, тим вище ризик зламати клинок при ударних навантаженнях, тому, якщо інструмент ви вибираєте в тому числі і для грубої роботи, звертайте особливу увагу на цей параметр.

2. Форми лез можуть здивувати недосвідченого покупця своєю різноманітністю:
— списоподібні;
— універсальні з прямим обухом;
— класична фінка;
— "Козяча нога" з обухом, що знижується з середини і явними спусками до леза;
— японський чи американський танто з плавно або різко скошеним лезом і т. д.

Специфіка кожної форми обумовлена ​​необхідністю вирішувати різні завдання, але, якщо ви шукаєте універсальний похідний ніж, то, швидше за все, зацікавитесь списоподібним клинком або фінкою. Перший варіант оптимальний для короткострокових походів в легких умовах, коли потрібно розрізати мотузку, нарізати гілки, почистити і випатрати рибу. Клинок фінки набагато серйозніше - їм вже можна оббілувати спійману дичину, різати досить товсті гілки і навіть копати землю при необхідності.