Мисливський ніж - виріб, який може мати як вузьку спеціалізацію, так і універсальне призначення. Використовується він для полювання і виживання в польових умовах, а також в якості робочого інструменту. За допомогою нього можна вбити звіра, освыжувати здобич, виконати безліч побутових завдань в туристичному таборі. Хороший мисливський ніж може різати мотузки і нарізати продукти, знімати шкуру і відкривати консервні банки, стругати дерево і виконувати ще цілий ряд функцій.

Завдяки своїй гостроті і зручності, мисливські ножі дозволяють наносити з високою ефективністю колото-різані рани. Вміле володіння робить цю зброю небезпечною і ефективною в сутичці, звісно, таких ситуацій необхідно уникати.

Купити мисливський ніж при бажанні можна в спеціалізованих збройових і туристичних магазинах, де існує настільки широкий асортимент виробів цього типу, що підбір відповідного варіанту перетворюється на справжню проблему. Розберемося поетапно, як вибрати і купити ідеальний мисливський ніж, а також розглянемо основні помилки і помилки, які переслідують недосвідчених покупців.

Мисливський ніж - види, особливості, призначення, нюанси вибору

Вибір мисливського ножа може спантеличити і заплутати однією тільки великою кількістю брендів - Кульбіда & Лесючевський, Mora, Light my fire, Opinel, Grand Way, Boker, Ganzo, Ontario і т. д. Солідні інтернет-магазини представляють мисливські ножі українського виробника поряд з найпопулярнішими світовими торговими марками. У широкому асортиментному ряді.

Початківець мисливець, перш за все, повинен усвідомити цілі покупки. Саме від цього буде залежати вибір - від переліку функцій, які доручено виконувати мисливському клинку. Основні варіанти такі:

— для зняття шкури;
— для приготування їжі;
— для добивання звіра;
— для розбивки табору.

Обробний ніж для зняття шкури (шкірозйомні моделі, скінер)

Спочатку в категорію "обробні ножі для зняття шкури" потрапляли ножі з гнучким, широким і відносно коротким (10 см) лезом, мають спеціальний жолоб - кровосток. Особлива вигнута форма і гнучкість забезпечують можливість лавірувати між кістками, і знімати шкуру, не ушкоджуючи її. Рукоять завжди виготовляється нековзкою.

Деякі види скінерів оснащені спеціальним гачком (з внутрішньої заточуванням), розташованим на наконечнику. Подібний інструмент дозволяє захоплювати шкуру, і за допомогою загнутого вістря робити точні розрізи без пошкодження черевної порожнини.

При довжині клинка 10 см виріб прекрасно справляється з різними завданнями від приготування юшки в польових умовах до оброблення видобутку, якщо досвід мисливця дозволяє йому обробляти тушу по суглобах і між хребців.

Складний мисливський ніж - як вибрати і купити оптимальний варіант

Якщо ваш вибір припав на мисливські ножі складних конструкцій, ви швидко переконаєтеся, що в продажу їх нереально багато, а різноманітність моделей шокує. У будь-якому випадку слід розуміти - ступінь їх надійності завжди буде поступатися моделям з фіксованим лезом. Втім, у них є свої серйозні переваги, хоча б в плані компактності і ваги. Нерідкі випадки, коли ці переваги можуть схилити шальки терезів в бік саме складного ножа.

Збираючись купити складний мисливський ніж з замковим механізмом переконайтеся, що:

— в ньому відсутня люфт (як в замку, так і в лезі з боку в бік);
— клинок надійно фіксується;
— відсутній ризик випадкового складання ножа в відповідальний момент;
— немає перекосів і при вході в рукоять лезо не чіплявся за неї.

Оцініть чіткість і легкість, з якою складаний інструмент складається і розкладається. Навіть мінімальний люфт свідчить про те, що термін служби не порадує вас рекордною тривалістю, а платити за продукт, який може зламатися в будь-який момент, навряд чи комусь захочеться. Хороший мисливський ніж купити можна в спеціалізованому магазині, де вироби сертифіковані і виробники надають гарантію якості на них.

Чи варто купити мисливський ніж зі сталі Х12МФ від українського виробника

Штампована сталь x12мф з підвищеним вмістом хрому, а також з додаванням молібдену і ванадію володіє такими позитивними властивостями:

— відмінною теплостійкість;
— хорошою міцністю;
— високими проникаючими властивостями;
— зносостійкість;
— високими ріжучими характеристиками (відмінно і довго тримає заводську заточку)
— ріжуча кромка порівняно легко правиться за допомогою алмазних брусків.

Купити ножі з Х12МФ від українського виробника при їх характеристиках вище середнього рівня можна досить дешево, ціни на них, як правило, доступні і демократичні, в кінці кінців, це далеко не дамаська сталь. Х12МФ ставлять в один ряд з D2 імпортного виробництва, відзначаючи у першій більш агресивний різ.

Мисливські ножі з Х12МФ матимуть і значущі недоліки - сталь тверда, але тендітна. Їх не можна метати в дерева, упускати на камені, тестувати на вигин. Відносна корозійна стійкість - ще один мінус цієї сталі.

Чи завжди дамаська сталь - кращий вибір для мисливських ножів

Чи володіє ніж з дамаської сталі в реальності тими надприродними характеристиками, якими наділяють її міфи і легенди? Просто перерахуємо її плюси і мінуси, щоб ви прийняли самостійне рішення.

плюси:

— неймовірно тривале збереження гостроти заточки;
— ідеальний баланс між гнучкістю і твердістю;
— фантастичний термін служби;
— висока естетика "хижого" малюнка;
— статусність.

мінуси:

— порівняно слабка стійкість до корозії;
— необхідність в особливих умовах зберігання і догляду;
— небезпека пошкодження при метанні;
— висока вартість.

Які помилки часто допускають при виборі мисливського ножа

Недостатньо досвідчені молоді мисливці часто наступають на одні й ті ж граблі, здійснюючи поширені помилки. Наприклад, кращим вибором їм здаються величезні тесаки, які продаються за ліцензією. Виглядають вони страхітливо, але годяться тільки, щоб колоти дрова. Взагалі стереотип, що справжній мисливський ніж вимагає дозволу на холодну зброю, абсолютно не на часі. Отже, озвучимо і інші помилки.

— Розмір ножа. Занадто великий ніж ніколи не впорається з широким спектром завдань - відкривання консервних банок, нарізка продуктів, рубка дров для розведення багаття. Їм практично неможливо зняти шкуру з видобутого звіра і навіть нарубати гілки не завжди зручно. Мисливський клинок химерної форми з товстим обухом і довжиною клинка 20 см - на практиці зовсім марна річ, яка до того ж сильно обтяжує мисливця.

— Форма клинка. Помилки з геометрією мають ті ж коріння, що і з розмірами - ставка робиться не на функціональність, а на ефектний зовнішній вигляд. Химерна форма (якої грішать багато виробників) зацікавлює покупців, але в реалі подібні ножі для полювання від західного або українського виробника - це лише красива іграшка. Вона володіє чи не нульовим потенціалом при вирішенні конкретних мисливських завдань.

— Піхви. Далеко не всі покупці знають, наскільки це важлива деталь і які негативні емоції може доставити їх відсутність або невдала покупка. Непродумана фіксація не дозволить швидко прибирати і легко діставати клинок, не кажучи вже про те, що його елементарно можна втратити. Відсутність захисту по шву загрожує цілісності виробу, через неправильно обрані місця кріплення підвісу ніж буде хилити рукоять в сторону, і сам клинок почне прагнути прийняти горизонтальне положення.

— Марка сталі. Саме цей критерій вибору притягує найбільше помилок, а головна з них, що ножова сталь для мисливських ножів чомусь перевершує ножові сталі для клинків з іншим призначення. Це абсолютно не так. Друга помилка - мисливський ніж повинен рубати кістки, відкривати консерви і обробляти кабанчиків з однаковою легкістю. Але немає в природі супер-сталей, які можуть однаково ефективно рубати і різати. Доведеться вибирати - або довго агресивно різати, але відмовитися від ударних навантажень через ризик отримати відколи на клинку, або ж купити мисливський ніж українського виробника з відмінними механічними властивостями, не розраховуючи на такий же довгий рез. Альтернатива - вибір сталі з експлуатаційними характеристиками, які стануть золотою серединою Але треба розуміти, що баланс все одно буде зміщений в ту чи іншу сторону.

— Матеріал рукояті. А ось це вже справа абсолютно особистих переваг. Міфи про те що рукояті з дерева, берести або кістки - кращі варіанти для мисливських ножів, оскільки не холодять руку на морозі не витримують критики. Сучасні синтетичні матеріали мають теплопровідність приблизно на одному рівні з деревом, а їх стійкість до негативних зовнішніх умов на порядок вище.