Починаючи з найдавніших часів, ніж був мало не найнеобхіднішим в побутовому житті предметом. З його допомогою наші предки виживали в суворих умовах тих далеких років. Ніж з плином століть значно змінював свої форми - це міг бути заточений шматок каменю або кістки, а пізніше і металу. Але завжди він був вірним супутником життя будь-якого чоловіка, а воїни або мисливці часто наділяли його магічними властивостями. У нинішній час складні ножі іноді також є предметами культу. Але в будь-якому випадку з його допомогою можна вирішити дуже велику кількість різноманітних завдань.

Як з'явилися складні ножі. Невеликий історичний екскурс.

Виходячи з археологічних знахідок на території сучасної Австрії, перші складні ножі можна датувати приблизно 600-500 роками до н. е. Також предмети, що нагадують їх, були знайдені в Іспанії. Вважається, що їх виготовляли іберійські майстри.

Орієнтовно цими ж роками датуються перші римські ножі. У побутовій культурі Римської Імперії ніж займав одне з ключових місць. Це і інструмент цирульника, і столовий прилад, і замінник бойового кинджала, вільне носіння якого було під забороною.

Десь в кінці 17-го і початку 18-го століть складні ножі набувають популярності серед громадян здебільшого Європи. Один з найпоширеніших варіантів, penny knife - копійчаний ніж, використовувався найчастіше фермерами і селянами.

А далі, як реакція на попит, з'являється масове, серійне виробництво. В першу чергу варто виділити гільдію ножеробів з Шеффілда (Велика Британія), а також гільдію з німецького Золенгена. Між іншим, ці виробники серед знавців користуються популярністю і в наш час. А ось французькі складні ножі ручної роботи, особливо вироблені в Парижі, часто були вже предметами мистецтва. Одночасно з тим в містах Шательро і Лангр вироблялися недорогі, але якісні і практичні ножі.

У цей же час зростає не тільки власне виробництво ножів, а й спостерігається значний конструкторський прорив. Фолдери тепер мають всілякі замки і механізми розкладання (це і кільця для відтягнення, різні фіксатори, пружини і т.д.):

  • Беклок - в ролі фіксатора п'яти клинка використовується підпружинений важіль-коромисло, при натисканні на який відбувається складання ножа. Найчастіше спинка рукояті виступає тим місцем, де робиться виріз, що дає доступ до важеля.

  • Лайнер-локМожливо, найпопулярніший тип замка як в ті часи, так і зараз. Клинок замикається пружньою пластиною.

  •  Замок з коліщат, він же «тріскачка». Як приклад ножа з таким методом замикання можна згадати наваху.

Зрозуміло, кажучи про 19-му столітті, не можна не згадати про швейцарські складні ножі. Спочатку вони використовувалися солдатами, допомагаючи, наприклад, відкривати консерви або виробляти деякі обслуговуючі дії з гвинтівками. І саме з цієї причини дані ножі оснащувались додатковими елементами, роблячи складаний ніж універсальним засобом, який міг бути шилом, викруткою, відкривачкою тощо.  

Друга світова війна послужила певним каталізатором розвитку промислового виробництва складних ножів, в результаті чого серійно фолдери починають вироблятися вже і в Японії та США. Так з'являються ножі, виготовлені з урахуванням різних тактичних вимог, а також так звані кастомні ножі, що містять дизайнерські ідеі і всілякі високотехнологічні варіанти. Паралельно з цим масово виходять періодичні видання, тематикою яких є складні ножі, - зростає інтерес і серед колекціонерів.

В кінці 20-го століття виникає концепція EDC (абревіатура, що позначає предмети щоденного використання, «everyday carry»). Ніж-фолдер стає невід'ємною частиною побутового життя. Різні ножові компанії починають використовувати спеціальну сталь, виготовлену саме для виробництва якісних ножів.

Для чого може стати в нагоді складаний ніж?

Особливістю такого типу ножа є саме універсальність, яка разом з компактністю робить його в цілому ряді ситуацій просто незамінним предметом. Зрозуміло, чисто теоретично можна завжди носити з собою окремий якісний штопор, а також - пилку, сокиру і так далі, і тоді складаний ніж не потрібний. Але хто буде це робити? Зрозуміло, ніхто. Тому фолдер в цьому сенсі безальтернативний.

Давайте просто перелічимо ті функції, які здатний виконати цей предмет, коли під рукою немає вузькоспеціалізованих виробів типу викрутки, сокири і так далі:

  • Викрутити-закрутити.
  • Змайструвати з дерева що-небудь, наприклад, іграшку для дитини.
  • Розкрити - від упаковок молока і чіпсів до, при необхідності, баночок з консервами.
  • Акуратно розрізати конверт, коробку з посилкою.
  • Провести зачистку дротів.
  • Допомогти з простим манікюром.
  • В умовах офісу ніж можна застосовувати в безлічі ситуацій, починаючи від ремонту техніки до виконання таких операцій як розрізання піци, тортів, бутербродів під час офісних застіль.
  • Виконати всілякі операції в поході - якщо необхідні вистругані прутики, дерев'яні палички і т.д.
  • Зрештою, просто, не страждаючи акуратно відрізати зайву нитку.

Чи бувають недорогі, але при цьому якісні ножі?

Деякі виробники з Європи роблять досить добротні ножі по більш-менш доступною ціною. Однак платою за відносну доступність є мізерний вибір в контексті дизайну і типу сталі. Якщо душа просить чогось дійсно якісного, але при цьому щоб можна було вибрати з безлічі різних моделей, то необхідно все-таки бути готовим, що ціна буде вище. Або ж дивитися в бік китайських розкладних ножів. Останнім часом виробники з Китаю пропонують можливість купити велику кількість недорогих ножів з широкого спектру сталей.

Як правильно доглядати за розкладним ножем.

Основне якість ножа - його гострота. Найпростіший метод перевірки: ніж повинен легко і плавно, без надривів, різати папір на вазі. Як зробити так, щоб клинок завжди був гострий? Тут також все банально, необхідно постійно стежити за ножем і періодично точити.

У ситуації, коли ніж значно затупився, необхідно проводити заточку за допомогою брусків, спеціальних каменів, заточувальних систем. Кращим варіантом вважається, коли в наявності є точильні бруски різної зернистості.

Також важливо стежити за чистотою всередині фолдера - не допускати, щоб він забився брудом, піском і так далі. При необхідності промивати, продувати, а якщо потрібно - розібрати, зазвичай це передбачено конструкцією.

І ще, після застосування таких засобів, як WD -40, призначених для боротьби з корозією, іржею, вкрай рекомендується змащувати маслом або використовувати інший подібний оберігаючий засіб, так як WD -40 це саме розчинник, не мастило.

Коли рукоять ножа є дерев'яною, або ж виготовлена ​​з кістки, не варто надовго залишати клинок в воді, оскільки після цього можлива деформація, або ж він може розсохнутись. І в цілому, якщо мова йде про рукояті з натурального матеріалу, доглядати за нею треба більш ретельно, ніж за синтетичною, необхідно періодично робити обробку воском, призначеними для цього маслами та іншими подібними засобами.

Про дружбу закону з ножами.

У більшості випадків, завдяки цілому ряду характеристик, складаний ніж не трактується законом як «холодна зброя». В першу чергу, це і не абсолютна міцність конструкції, і клинок менше 9 см., А також відсутність, наприклад, утику.

Тому співробітники поліції, які діють в рамках закону, як правило, не мають права вилучати такий ніж, або, тим більше, намагатися визначати  будь-яку відповідальність через наявність у вас складного ножа. А якщо у вас на руках опиниться ще й сертифікат відповідності (видається при покупці ножа), який за своєю суттю є випискою з реєстру, що цей ніж не можна вважати холодною зброєю, то ви і зовсім не будете мати ніяких проблем з доблесними представниками закону .

Як купити складаний ніж в нашому інтернет магазині

Прогрес невблаганний, і оффлайн торгівля впевнено відходить на другий план у порівнянні з інтернет-магазинами. І у випадку з придбанням ножів це особливо актуально. Купівля через інтернет дає можливість купити складаний ніж в Україні безпосередньо у виробника, або у сертифікованого дилера, а не у дядька Петі перекупника за рогом.

А це означає і наявність якісної технічної підтримки, і всіх необхідних гарантійних документів.

Тому найоптимальніший варіант - це купувати ніж в перевірених інтернет-магазинах, хорошим прикладом якого служить ножовий інтернет-магазин Wellgo.ua Прийнявши рішення купити ніж тут, ви отримуєте можливість отримати Ваше замовлення в будь-яку точку України, а також гарантовані кваліфіковані консультації, відстеження вашого замовлення на сайті, плюс система бонусів і вигідних знижок.

Купуючи ніж, ви можете вибирати з величезної кількості варіантів. Є й недорогі ножі, є і подорожче, але довговічні і надійні. Також, в нашому інтернет-магазині ножів можна купити дорогий ексклюзивний клинок ручної роботи, який буде підкреслювати високий статус власника.