Серед усього різноманіття видів холодної зброї керамбіт яскраво виділяється абсолютно всім. Він має оригінальну форму, далеку від будь-яких стандартів, незвичне руків’я з кільцем, оригінальний зовнішній вигляд та експресивний норов, суттєві бойові якості. Керамбіт, що поширений на індонезійських островах, в Україні став популярним не так давно. Зокрема про нього довідались з комп’ютерної гри Counter-Strike, символом якої він і є. сьогодні кожен українець може купити цей незвичний ніж відповідно до своїх індивідуальних смакових вподобань. Модельний ряд розширився також завдяки популярній грі, де у гравців була можливість стилізувати зброю. Складний керамбіт, як і його нескладний класичний аналог, має особливий дух, неповторну харизму, яка помітна навіть на фото. Тримаючи знаряддя у руках, ви відчуєте, що цей ефект значно підсилюється від безпосереднього контакту.

керамбіт

Складний керамбіт: особливості оригінального клинка

Таку назву має ніж з доволі широкими можливостями для використання. Однак головне його призначення – самооборона. Особливості конструкції керамбіту допомагають наносити січні та колючі удари, що травмують м’язи та сухожилля того, хто нападає. Вік у цієї зброї поважний – близько семи сотень років, однак ким і для чого вона була придумана вірогідно невідомо. Хоч існує безліч цікавих версій. Ключові особливості керамбіту такі:

  • як і будь-який інший ніж, керамбіт складається з клинка та руків’я. його характерна особливість – вигнуте у формі звіриного кігтя лезо з одностороннім заточенням;
  • довжина клинка невелика – від 5 до 9 см;
  • на руків’ї складаного керамбіту є отвір, у який можна просунути й мізинець, і великий палець. Він забезпечує максимальний міцний захват без ризику ковзання руки;
  • особлива форма клинка дозволяє крутити його чи тримати будь-яким хватом. Палець в кільці руків’я надійно фіксує кисть, тому при маніпуляціях будь-якої складності вона не потрапляє на лезо;
  • завдяки надійності фіксації керамбіту у долоні, противник практично не має шансів вибити ніж з вашої руки;
  • складна конструкція керамбіту набагато зручніша, ніж у класичного аналога, коли мова йде про носіння зброї. Клинок оснащений спеціальною кліпсою, за допомогою якої можна закріпити зброю на ремені та завжди з собою носити;
  • ніж оснащений простим механізмом фіксації (Liner Lock або Frame Lock). Вони зручні в експлуатації, легко регулюються, не потребують особливого догляду, без труднощів очищаються від пилу та бруду.

Хоча за розміром керамбіт невеликий, нескладна модель потребує використання піхов. Вони повторюють форму ножа, при цьому кільце залишається ззовні.

Керамбіт: переваги й недоліки відомого малазійського ножа

Оскільки довжина клинка керамбіту не перевищує 8 см, згідно з законодавством України він не є холодною зброєю. Відповідно його можна без будь-яких дозволів носити з собою і використовувати для самооборони у небезпечних для життя та здоров’я ситуаціях. Перш ніж купити керамбіт, варто детальніше ознайомитись з його перевагами та недоліками. Сильні сторони складного керамбіту: 

  1. Компактність. Ніж займає мінімум місця, тому його зручно постійно носити з собою.
  2. Надійність та безпека. Завдяки конструктивній формі, користувач має більшу чутливість і контроль над ножем під час користування.
  3. Непримітність. Ви зможете у небезпечній ситуації непомітно для супротивника вихопити клинок. З габаритними моделями провернути такий трюк значно складніше.
  4. Поєднання прямого і зворотного хвату відповідно до оригінальної форми виробу. Розкладний керамбіт дозволяє швидко й різко завдавати небезпечні удари й порізи своєму супротивнику.
  5. Особливість конструкції руків’я (наявність отвору для пальця), що дозволяє користувачу крутити керамбітом. Це не лише зручно у бою, але й діє як психологічне залякування нападника.
  6. Унікальна форма. Керамбіт демонструє фантастичні здібності у бою – спершу тиск, потім переміщення клинка-кігтя, збільшення сили удару з огляду на міцний захват.

Слід також сказати про недоліки клинка. Зокрема це:

  1. Відносна складність заточування клинка.
  2. Труднощі з завданням прямих колючих ударів.

Класичний нескладний керамбіт має ще два суттєвих мінуси. Мова йде про не надто зручну форму для носіння і той факт, що можуть виникнути проблеми з діставанням клинках з піхов (це потребує певної вправності). Розкладний варіант ножа позбавлений цих недоліків.

Кілька історичних фактів про керамбіт

Керамбіт має багатовікову історію, тому сучасним поціновувачам оригінальних клинків напевно буде цікаво дізнатись, з чим пов’язане виникнення такої нестандартної форми леза. Вважається, що прототипом відомих нам моделей стала старовинна зброя у формі тигрових кігтів, яку виготовляли аборигени, а саме плем’я Сунда, на острові Ява. Наприкінці XIII століття помер їхній король, якого вони прирівнювали до божества й вірили, що душа померлого живе тепер у кожному сильному й непереможному тигрові. Тому клинки у формі кігтя стали наче даниною пам’яті вождя, символом вірності й поклоніння. Через 50 років оригінальне знаряддя з’явилось на острові Суматра, а далі поширилося по всьому архіпелагу.

На статуях, що датовані початком XIV століття, вже були зображення керамбіту. Історики вважають, що клинки використовували для таких цілей:

  • потреб сільського господарства;
  • полювання;
  • як знаряддя самооборони.

Ще одна цілком реальна версія свідчить про приналежність керамбіту до історичних азартних розваг малазійців – півнячих боїв. Під час цих змагань до лап птахів міцно примотували шпори-леза. Виявилось, що лезо вигнутої форми більш ефективне в бою, дозволяє швидше травмувати супротивника. Це додавало видовищності цій жорстокій розвазі.

Застосування складного керамбіту сьогодні

У сучасному світі керамбіт, який можна купити в інтернет-магазині Wellgo за вигідною ціною, використовується у полюванні, під час туристичних мандрівок, а також як ефективне знаряддя самооборони. Хоч поціновувачів цього клинка знайдуть й інші сфери застосування, аби лишній раз витягнути ніж і помилуватись ним. Керамбітом зручно розрізати мотузки, розкривати картонні пакування, щось підрізати чи проколювати. Та навіть витягати з банки мариновані огірочки та грибочки. Це універсальна модель, яка не лише має привабливий дизайн, але й широкий спектр застосувань на практиці.

Сучасні керамбіти виготовляються з високоякісної нержавіючої сталі, що має відмінні характеристики щодо міцності, стійкості до корозії, здатності довго підтримувати гостроту різального краю навіть за умов інтенсивної експлуатації. У США складний керамбіт нерідко входить в екіпірування поліції, а також використовується як тренувальне знаряддя. З 1990 року, завдяки своїм компактним розмірам, лезо-кіготь отримало дозвіл застосування на операціях з працівниками управління по боротьбі з наркобізнесом. Позаяк вони не можуть носити з собою вогнепальну зброю, ніж з вигнутим лезом став для агентів незамінним помічником. З його допомогою можна знешкодити супротивника, відпрацьовуючи напад контратаки.