Приймаючи рішення, який ніж купити, кожен хоче отримати воістину винятковий за своїми характеристиками клинок. Вимоги, які висуваються до лез ножів, досить різноманітні, широкі і часом навіть суперечать одне одному. У число таких побажань входить збереження відмінної твердості в широкому діапазоні температур, стійкість на злам при поздовжному згині, виняток деформації леза при використанні, висока міцність клинка, легка і проста заточка, а також висока пружність і стійкість при екстремальних навантаженнях. Такий перелік просто неможливо втілити в повному вигляді, тому виробники йдуть на поступки і поєднують в своїх виробах такі характеристики, які найбільш благотворно впливають на функціональність і працездатність ножа в різних умовах. З цією метою випускаються стали з найрізноманітнішим складом і легуючими добавками, від яких, власне, і залежить те, наскільки якісним і міцним буде клинок.

Для легування сталей часто використовуються наступні хімічні елементи, кожен з яких несе конкретне функціональне навантаження і відповідає певним вимогам:

Вуглець (С) - один з найбільш важливих складових в сталі, відповідає за міцність і твердість. Чим вище склад вуглецю, тим більше твердість. Але тут є застереження, при збільшенні вмісту вуглецю знижується корозійна стійкість, тому слід домогтися оптимального балансу між цими двома характеристиками;
Хром (Cr) - сіро-білий блискучий метал, відповідальний за стійкість до корозії. Карбіди хрому підсилюють зносостійкість і покращують здатність до загартування. Зворотно - при надмірному вмісті хрому клинок стає більш крихким;
Марганець (Mn) - впливає на зернову структуру сплаву, поліпшуючи при цьому здатність до прокалювання. Добре впливає на зносостійкість і міцність. Марганець присутній практично в будь-якій нержавіючій сталі;
Молібден (Мо) - бере участь у формуванні карбідів, що перешкоджають ламкості сталі, підсилює міцність при високих температурах. Цей елемент робить клинок більш жорстким, стійким до корозії, підсилює ударну в'язкість і здатність до прокалювання;
Нікель (Ni) - додається для поліпшення корозійної стійкості, міцності та підвищення стійкості на удар;
Кремній (Si) - підвищує зносостійкість сталі, стабілізує зернову структуру сплаву, роблячи його більш міцним і надійним;
Ванадій (V) - впливає на структуру карбідів для максимального поліпшення опірності зносу і здатності до загартовування.
Також в різних варіаціях в складі сталей можуть бути присутніми азот (N), ніобій (Nb), вольфрам (W) і сірка (S).

Використання цих елементів в різному процентному співвідношенні благотворно впливає на споживчі властивості сталі, надаючи їй необхідні характеристики. Шляхом пошуку оптимального балансу були створені різні марки сталей. Зараз ми розглянемо найбільш затребувані і популярні з тих, які використовують виробники ножів на своїх виробничих лініях.

M390 Bohler. Нержавіюча сталь, яка застосовується у виробництві хірургічних ріжучих інструментів, скальпелів, пил і інших ріжучих пристроїв, в яких висока якість грає не просто важливу, а визначальну роль. Внаслідок великого вмісту хрому в складі, матеріал відмінно протистоїть корозії. Сталь виготовляється оригінальним порошковим методом, при якому карбіди хрому і ванадій рівномірно розподіляються серед інших хімічних складових. Відповідно, ножі з М390 відрізняються відмінними ріжучими та проникаючими показниками, міцністю і продуктивністю. Таким чином, сталь придбала чималу популярність серед виробників ножів і споживачів.

X46CR13. Нержавіюча легована сталь з високою міцністю і корозійною стійкістю. Відноситься до мартенситних сталей із середнім вмістом вуглецю. В даному випадку 0,46%. Такий рівень гарантує металу хорошу міцність. Середній вміст хрому становить 13%, що позитивно позначається на здатності до загартовування, корозійної стійкості та зносостійкості. Ножі з такої сталі характеризуються оптимальною твердістю до 56 HRC по Роквеллу, довго підтримують гостроту ріжучої кромки, мало піддаються окисленню, зберігають естетичну привабливість навіть при інтенсивному використанні.

X50CrMoV15. Легована сталь з 0,5% вуглецю в складі. Цей рівень надає сталі оптимальну твердість в розмірі 58 HRC. Введення до складу хрому покращує здатність до загартування, антикорозійні характеристики. Молібден підвищує ударну в'язкість і міцність на вигин і злам, покращує стійкість до високих температур. Добавки ванадію роблять клинок стійким до агресивних середовищ. Клинок з такою сталі довго підтримує гостроту при інтенсивному використанні, зберігає естетичну привабливість при регулярних навантаженнях і мало піддається окисленню.

420J2. Низьковуглецева нержавіюча сталь з пристойною міцністю, але невисокою зносостійкістю. Матеріал досить м'який, легко піддається формуванню, що робить можливим використання його при виготовленні моделей з незвичайним дизайнерським оформленням. При цьому клинки з цієї сталі погано підтримують гостроту ріжучої кромки, швидко тупляться при навантаженнях, схильні до подряпин. З позитивних моментів слід відзначити воістину виняткову стійкість до корозії. З стали 420J2 виготовляються ножі для підводників, для застосування в солоній воді, а також при виробництві дешевих ножів. Найчастіше клинки з цієї сталі товсті і важкі, що не сприяє їх якісному застосуванню. Цей доступний за ціною ножовий матеріал використовується повсюдно виробниками різних країн. Що цікаво, так це 420J2 у виконанні американських виробників, які шляхом професійної гарту і обробки домагаються твердості до 57 HRС і достатньої тонкощі клинка. Це говорить про те, що не дивлячись на хімічний склад матеріалу і його невисоку вартість, можна отримати виріб високої якості.

420HC. Це різновид мартенситной стали 420 з більш високим відсотковим складом вуглецю (0,44-0,60%). Збалансований склад і достатня кількість хрому надають клинку відмінні ріжучі здатності і тривалу гостроту ріжучого краю. Цей сплав набуває все більшої популярності серед ножових виробників за його низьку вартість, простоту обробки, відмінну корозійну стійкість і міцність, достатньої для універсального рядового ножа. Клинок з цього матеріалу досить довго підтримує гостроту, але періодично потребує заточування. Цей процес дуже простий і не викличе труднощів навіть у пересічного споживача.

420V. Компанія CRM презентувала нову сталь, своєрідний аналог 440V, яка завдяки меншого змісту хрому і збільшеній кількості ванадію має навіть більш високу міцність і експлуатаційний ресурс, ніж її попередник. Характеризується відмінною стійкістю до ржавіння і хорошою ударною в'язкістю. Клинок з цього матеріалу легко піддається обробці, може приймати будь-які форми, але не використовується в виготовленні функціонального, наприклад, серрейторного леза через невелику твердість. При цьому для виробництва рядових споживчих клинків 420V зарекомендувала себе позитивно і користується попитом у виробників ножів в силу невисокої вартості.

425. Це модифікація сталі 420 з невеликими змінами складу, яка використовується компанією Buck при виробництві ножів. Для споживача це відбивається в трохи більш високу твердість, ніж у 420-ї сталі. Вона досягає 52-55 HRC за шкалою Роквелла і дозволяє клинку довше підтримувати гостроту ріжучої кромки. Використання цієї марки сталі доцільно при необхідності високої корозійної стійкості, коли ніж застосовується в умовах високої вологості, під водою, в солоній воді, а твердість має другорядне значення. Найчастіше виробники віддають перевагу 420-й марці, оскільки для виробництва 425-ї потрібен кропіткий виробничий процес, що збільшує її вартість.

440А. Хромиста нержавіюча сталь з хорошими показниками міцності і невисокою зносостійкістю. Використовується для виробництва бюджетної категорії ножів. Серед модельного ряду 440-х сталей цей різновид найбільш дешевий, тому, якщо на маркуванні зазначено просто 440, то це саме вона і є. Якщо компанія-виробник використовує більш дорогий вид сталі, то вона напевно це відзначить. Дуже висока стійкість до іржавіння дозволяє застосовувати цю сталь при виробництві ножів для рибалок і аквалангістів, які можуть використовуватися навіть в солоній воді. Сталь 440А має твердість до 54-57 HRC і при технологічному загартуванні відмінно підходить для клинків повсякденних ножів. Для стабілізації складу і поліпшення міцності сталь легується молібденом, марганцем, кремнієм.

440В. Нержавіюча сталь з невисокою зносостійкістю. За своїми показниками міцності і корозійної стійкості трохи вище своєї попередниці 440А. За рахунок більш високого вмісту вуглецю цей матеріал має твердість до 58 HRC по Роквеллу. У модельному ряді 440-х сталей 440В займає проміжне місце за своїми характеристиками. При якісній обробці ця марка сталі буде відмінним варіантом для ножів універсального призначення.

440С. Найбільш популярна і міцна сталь серед 440-х. Характеризується найбільшим вмістом вуглецю до 1,2%. Це значно збільшує рівень твердості. Сталь гартується до 60 HRC по Роквеллу. Але при цому зменшується її корозійна стійкість. При дії вологого оточення, солоної води, на клинку з часом виникають плями. У повсякденному використанні сталь показує себе з позитивного боку. Клинок довго підтримує гостроту ріжучої кромки і не вимагає частого заточування. При цьому в складі відсутній ванадій, що негативно позначається на показниках зносостійкості. Крім того, така висока твердість дозволяє використовувати цю марку сталі для виготовлення сейфів, рейок і інших виробів, в яких цей показник дуже важливий.

AUS4. Японська нержавіюча сталь, що не дуже широко поширена. В силу невисокого вмісту вуглецю 0,4-0,45% матеріал має невелику твердість - 54 HRC по Роквеллу. Невисока жорсткість і знижена зносостійкість роблять цю сталь легкої в обробці, вона добре формується, з неї виготовляють дизайнерськи складні моделі, але в той же час клинок швидко втрачає заточку при роботі. Лезо досить легко правиться і заточується. У AUS4 використовуються легуючі добавки у вигляді марганцю, хрому, нікелю і кремнію, які збільшують міцність і механічну стійкість.

AUS6. Нержавіюча сталь від японського виробника, розроблена для виготовлення ножових клинків кухонних і складних ножів. 0,65% вуглецю в складі забезпечують твердість до 56 HRC. Це свідчить про її м'якість, але в той же час про несхильність до сколів. Легування ванадієм покращує зносостійкість. Аналогом цієї марки можна вважати 440С. Важливо, що при виготовленні ножових клинків визначальну роль відіграє термічна обробка, а склад сталі не завжди є показовим. Світові виробники домагаються абсолютно різних показників сталі з однаковим хімічним складом залежно від технологічного процесу обробки.

AUS8. Нержавіюча японська сталь, розроблена для виготовлення ріжучих лез кухонних і універсальних ножів. Широко поширена в промисловості, тому вироби з неї відрізняються високою якістю і невисокою ціною. Сталь AUS8 - це відмінний компроміс між високою якістю і доступною ціною. Вміст вуглецю 0,75%, що обумовлює твердість в розмірі 58-59 HRC за шкалою Роквела. Цей рівень більш ніж достатній для клинків кухонних ножів і для щоденного носіння. Клинок не потрібно часто правити і він довго підтримує гостроту, а для його заточування не потрібні спеціальні навички. Властивості матеріалу ідеально збалансовано, ця сталь відмінно поєднує ціну, витрати на обробку і якість. Висока корозійна стійкість, механічна міцність і достатня в'язкість - це визначальні чинники при виборі клинка з такої сталі.

AUS10. Нержавіюча сталь від японського виробника тривалий час котувалася як кращий матеріал для виготовлення ножових клинків. Але з появою сучасних технологічних сплавів у неї з'явилися конкуренти. Матеріал користується популярністю серед виробників ножів за свою міцність і твердість до 60 HRC. За аналогією з американською сталлю 440С так само трохи схильна до корозії. А оскільки в її складі менший вміст хрому, ніж в 440С, то іржавіє вона навіть трохи більше, але менш тендітна і не схильна до появи сколів. Ножі, виготовлені з такої сталі, добре ріжуть, довго не затуплюються, але при контакті з вологим оточенням, солоною водою, вірогідна поява слідів іржі. Завдяки легуванню ванадієм до 0,26% в складі, сталь має підвищену зносостійкість.

AUS118. Нержавіюча сталь виробництва Японії. Має суміжні характеристики з американською маркою 440С. У складі присутні чотири основних елементи - вуглець, хром, марганець, кремній. Кожен з них впливає на характеристики матеріалу. Хром покращує зносостійкість і підсилює міцність. Марганець підвищує твердість, а кремній робить матеріал більш стабільним і стійким. Твердість матеріалу досягає 59 HRC, в силу чого клинки з нього довго тримають гостроту леза.

GIN-1 (або G-2). Якісна нержавіюча сталь, має нешироке поширення та високий ступінь опірності корозії. Твердість її досягає 59-60 HRC по
Роквеллу. Матеріал має більш високі показники міцності і зносостійкості, ніж AUS8, але її достатньо складно придбати. У порівнянні з поширеним матеріалом ATS-34, ця марка сталі характеризується меншим вмістом вуглецю і молібдену, але в ній більше хрому. Сталь може називатися GIN-1 чи G-2. Використовується компанією Spyderco, світовим лідером у виробництві ножів .

VG-1. Нержавіюча сталь з високою кількістю вуглецю 0,95 - 1,05%. Розробка японської торгової марки Takefu Spesial Steel Co., LTD для використання в сфері виготовлення ножів. З неї виходять відмінні кухонні ножі та ріжучі пристосування для професійного перукарського застосування. Також цей матеріал актуальний при виготовленні ріжучих кромок в агрегатах харчової промисловості. Хрому в складі сталі міститься 13-15%, що надає хорошу схильність до загартування, покращує зносостійкість і корозійну міцність. А легування молібденом робить матеріал жаростійким, виключає ламкість при випадкових ударах.

VG-10. Одна з найяскравіших представників серед матеріалів для виробництва клинків. Спеціальна розробка японської торгової марки Takefu Spesial Steel Co., LTD для потреб ножової індустрії. За своїми характеристиками VG-10 знаходиться між ATS-34 і ATS-55, які по праву вважаються ідеальними на сьогодні матеріалами для виробництва клинків. Володіє відмінним балансом між в'язкістю і міцністю. При твердості до 62 HRC леза мають досить високу в'язкість, щоб протистояти сколам при випадкових ударах. Характерною особливістю є легування кобальтом, яка власне і сприяє високій в'язкості і твердості.

4116. Нержавіюча сталь високої якості, вироблена в Німеччині компанією Thussen Krupp. Завдяки інертності до різних середовищ, ця марка сталі використовується в галузях з високими гігієнічними вимогами - в харчовій промисловості і при виробництві хірургічних інструментів. Баланс хрому і вуглецю знаходиться в оптимальному співвідношенні, гарантує високу стійкість до іржавіння, механічну надійність і сприяє тривалому збереженню гостроти ріжучої кромки. При чому стійкість кромки при розрізанні значно вище, ніж у 420 і 440-х сталей. Введення легуючих елементів кремнію, марганцю, молібдену і ванадію дозволяє виготовляти клинки меншої товщини без втрати міцності.

S30V. Повністю називається CPM S30V. Виготовлена ​​за технологією аморфних кристалічних сплавів сталь характеризується високою міцністю і зносостійкістю. Процес виготовлення характерний тим, що в результаті окремі карбіди не групуються в структурі металу, залишаючи між собою проміжки, які є в результаті слабкими місцями. Завдяки екстремально швидкому охолодженню сплаву при виробництві досягається отримання металу з хаотичним розміщенням атомів. Їх і називають аморфними сплавами металу, або ж металевим склом. Сталь CPM S30V розроблена за цією технологією і максимально сприяє отриманню якісних ножових клинків. Вона органічно поєднує підвищену зносостійкість і в'язкість. При цьому клинок довго підтримує гостроту ріжучої кромки і не сколюється при випадкових ударах. Відмінною рисою сталі є утворення карбідів ванадію паралельно з карбідами хрому, що значним чином покращує зносостійкість і формує більш досконале зерно сталі.

S35VN. Розроблена як поліпшена версія сталі S30V. Американська компанія Crucible Industriels спеціально займалася розробками матеріалу для ножових клинків. Метою було отримання оптимального сплаву з високими механічними якостями та міцністю. В результаті була розроблена S35VN. Вона відрізняється більш легкої здатністю до обробки і полірування в порівнянні з S30V. За хімічним складом сталь поліпшена - поряд з карбідами хрому формуються карбіди ванадію і ніобію. Це сприяє кращій стійкості до корозії, міцності, клинок з неї довше підтримує заточку. Процес виготовлення характерний тим, що в результаті окремі карбіди не групуються в структурі металу, залишаючи між собою проміжки, які є в результаті слабкими місцями. Завдяки екстремально швидкому охолодженню сплаву при виробництві досягається отримання металу з хаотичним розміщенням атомів. Їх і називають аморфними сплавами металу, або ж металевим склом. Завдяки цій технології сталь однорідна, відрізняється високою стабільністю і міцністю в порівнянні зі сталями звичайної плавки.

CPM 20CV. Нержавіюча хромисто-ванадієва сталь. Користується популярністю у виробництві авторських і серійних ножів. Матеріал поєднує в собі твердість до 63 HRC за шкалою Роквелла і відмінні механічні показники. Крім того CPM 20CV забезпечує високу ударну в'язкість при екстремальних навантаженнях. Клинки з цієї стали мають чудові ріжучі та проникаючі здібності. Але при такій високій твердості обробка матеріалу досить складна, а при термообробці будуть потрібні додаткові зусилля. Сталь виготовляється за методом порошкового виробництва. Цей процес дозволяє вводити до складу велике число легуючих елементів без втрати міцності.

CTS 204P. Нержавіюча мартенситна сталь преміум-класу. Відрізняється воістину чудовими характеристиками по своїй міцності, корозійній стійкості і механічними показниками. Це відмінний варіант для виробництва промислового інструменту і виготовлення ножів. CTS 204P характеризується підвищеним вмістом вуглецю і ванадію. Це надає дуже високу твердість до 64 HRC. Порошковий процес виробництва разом з повітряним загартуванням сприяє утворенню збалансованої однорідної структури металу і рівномірному розподілу карбідів. При цьому підтримується хороша ударна в'язкість, яка дозволяє уникнути відколів і зламів при впливі на тверді предмети і перешкоди. Позитивні відгуки про цю сталь свідчать про те, що CTS 204P по праву може вважатися однією з кращих сталей в порошковій металургії. Зворотною стороною такого складу є складність термообробки. У цьому випадку більш доречною стає кріообробка. Часто використовується для виготовлення складних ножів для щоденного носіння вищої цінової категорії.

ШХ-15. Високовуглецева, низьколегована сталь. Сталь такого типу дуже поширена і широко використовується у виробництві підшипників і клинків для ножів. Широка популярність її обумовлена ​​доступністю, високими показниками технологічності. Вміст хрому невисокий, він не формується в карбіди, залишаючись в твердому розчині. Склад сталі однорідний, має хорошу контактну витривалість. Клинок з такої сталі міцний і твердий, добре формує тонку ріжучу кромку. ШХ-15 чутлива до гарячої деформації і добре піддається авторським методам обробки. Твердість сталі досягає 61-63 HRC за шкалою Роквела, зберігаючи при цьому в'язкість і пластичність на прийнятному рівні. Міцність ШХ-15 в порівнянні з високолегованими сталями трохи нижче, але при цьому пластичність в рази краще.

Х12МФ. Легована штампована сталь. Особливість її полягає в тому, що сталева заготовка піддається розковуванню, що значно покращує її щільність. Тільки після цього вона йде в подалі обробку. Далі її очікує термообробка у вакуумній печі. В результаті отримана сталь має дуже високу щільність і клинок, виготовлений з неї, виключно довго підтримує гостроту ріжучої кромки. Х12МФ використовується для виробництва мисливських ножів, які можуть використовуватися для різу, оброблення туш, і твердих матеріалів без затупления. Введення добавок молібдену і ванадію сприяє відмінній жаростійкості, міцності, здатності до загартування і зносостійкості. Ножі з такої сталі довго не тупляться, але досить складно заточуються. З недоліків - висока крихкість клинка. Ножі з Х12МФ умовно протистоять іржі, але при цьому, потрапляючи в умови високої кислотності або лужного середовища, можуть покритися темними плямами. Тому, після використання, їх слід ретельно очищати і протирати.

Важливо відзначити, що, незважаючи на елементний склад сталей, якість і показники клинка в більшій мірі залежать від технологічного процесу обробки. Залежно від компанії-виробника леза із сталі однієї марки можуть разюче відрізнятися за своїми характеристиками. У будь-якому випадку вибір матеріалу для ножа залежить від призначення моделі і умов експлуатації. Для робочих ножів різного призначення оптимальними будуть різні марки.