Сучасна людина без оглядки користується новомодними гаджетами, технологіями і численними пристосуваннями, які роблять наше життя простіше, комфортніше і зручніше. Ми не мислимо і дня без електрики, мобільного зв'язку, інтернету.

Щодня нас супроводжують вірні помічники - в домашньому побуті, на роботі, навіть на дачі ми прагнемо облаштувати затишне гніздечко з максимальними зручностями. Всі ці чинники обумовлюють високу популярність активного відпочинку серед сильної половини людства, зокрема полювання і риболовлі.

Де, як не на полюванні, можна відчути ту пристрасть, той вогонь у грудях і азарт, коли вистежуєш здобич? Коли, тримаючи в зубах клинок, пробираєшся крізь непролазні нетрі? Коли серед буйних заростей чагарників прорубуєш собі шлях? Коли обробляєш спійманого звіра? Все це обумовлено генетично .

Чоловік - годувальник. Він приводить в будинок жінку, і прагне облаштувати їй комфортне житло, а також смачно нагодувати. І ніякої сучасний культурний лиск і наліт цивілізації не відніме у чоловіка прагнення особисто вийти на полювання і своїми руками добути вечерю.

Тут без мисливського ножа не обійтися. Як не розгубитися серед різноманіття моделей на сторінках інтернет магазинів і купити дійсно потрібний ніж? Підібрати надійну і практичну модель, яка стане помічником, а не тягарем? Як максимально врахувати чинники і характеристики, значимі в польових умовах?

Для цього давайте розберемо ніж на складові і розглянемо, що для кожного елемента стає найбільш важливим.

Сталь клинка
Найважливішим показником для ножа є клинок. Їм можна різати, рубати, колоти, протикати, - та багато ще чого. Головне, щоб він витримував навантаження. Сучасні виробники ножів змагаються в різноманітності марок сталей, які використовують для своєї продукції.

Будь-який матеріал має свої плюси і мінуси. Розглядаючи сталь в розрізі ціна / якість, виробники виділили кілька критеріїв, які грають роль для ножових клинків - твердість, гнучкість, корозійна стійкість і здатність підтримки гостроти ріжучої кромки.

При виробництві мисливських ножів найбільш популярними є сталі з високим вмістом вуглецю - 440С, AUS8, 4116, ШХ-15, Х12МФ і інші. Зазвичай вони мають твердістю до 60 одиниць за шкалою Роквела.

Клинки з настільки твердого матеріалу мають масу переваг - вони можуть ефективно працювати з твердими і щільними матеріалами, відмінно ріжуть, можуть бути заточені до бритвенної гостроти і дуже довго не тупляться. Однак є і певні недоліки, властиві високовуглецевій сталі.

По-перше, це невисока корозійна стійкість і схильність до появи оксидних плям. Для їх запобігання слід ретельно витирати клинок після кожного використання, зберігати в сухих умовах. Якщо твердий і гострий клинок з високовуглецевої сталі довго і добре ріже, то заточити його буде не так просто. Для цього недостатньо буде використання мусата і кишенькової точила.

Щоб повернути гостроту такого ножа, доведеться докласти деяких зусиль і застосувати справжній точильний верстат. Виробники борються з недоліками високовуглецевих сталей шляхом введення до складу легуючих добавок - хрому, молібдену, ванадію, кремнію та ін.

Ці добавки перешкоджають іржавінню і роблять клинки в'язкішими, не дозволяючи їм сколюватися при ударах або падіннях. Тому сучасні ножі з клинками з високовуглецевих сталей міцні, тверді і надійні.

Вибираючи мисливський ніж, можна звернути також увагу на клинки з низьковуглецевих сталей - 420, 5Cr15MoV, AUS6 і інші. Зазвичай їх твердість не перевищує 55 одиниць за шкалою Роквела. Цим обумовлюється той факт, що вони досить швидко втрачають гостроту. Але при цьому заточуються з приголомшливою простотою. Для цієї мети можна використовувати мало не придорожні камені. А любителі риболовлі цінують такі клинки за їх корозійну стійкість. Такі матеріали дозволяють використовувати і зберігати ножі в умовах високої вологості, поблизу водойм. При цьому висока ударна в'язкість надає клинкам гнучкість і пружність.

Не можна забувати також і про дамаську сталь. Цей матеріал найбільш таємничий, йому приписують надзвичайні якості та характеристики, він викликає безліч розмов і пересудів.

Але все набагато простіше. Якщо коротко - це кілька видів матеріалів з різними характеристиками, з'єднані між собою методом ковальського зварювання.

В силу змішування матеріалів з'являється характерний «хижий» малюнок, який якнайкраще підходить для мисливського ножа. Матеріал має сукупність характеристик, які були притаманні кожній сталі до зварювання.

Форма клинка
Другим важливим показником є ​​форма клинка в мисливському ножі. Парадокс в тому, що будь-який варіант має свої сильні і слабкі сторони. Дослідження показують, що найбільше навантаження здійснюється на вигин і вістря клинка, а не на саме лезо, як може здатися.

І ось, найцікавіше - яка форма найбільш практична і надійна? Вибираючи прямий клинок, ми отримуємо більш надійний, але менш практичний, ніж вигнутий ніж. З рівним лезом потрібно більшу кількість сили при роботі. Широке лезо буде міцнішим, але при тонкій роботі менш практичне. На сьогодні виробники використовують три основних зразка при виробництві:

Дроп-поінт. Характеризується зниженою лінією обуха. Часто верхня частина полотна буває заточена приблизно на третину, що дозволяє зручно робити проколи. Це оптимальна форма для мисливського ножа - їм можна якісно обробити велику дичину або зняти шкуру.

Кліп-поінт. Це більш універсальна форма. Крім зручного виконання мисливських завдань такий ніж практичний при виконанні господарсько-підсобних робіт. Він тонший, ніж дроп-поінт, але також має вістря, близьке до осі прикладання сили. Можливо, він буде не настільки ефективний в обробленні туші видобутого звіра, але його універсальна форма дуже стане в нагоді для різнобічного використання.

Скінер. Широкий, недовгий клинок з прямою верхньою кромкою. Має незаточене вістря або ж виробляється без нього. Не призначений для виконання проколів. Оптимальний при знятті шкури - це його профіль. Обробляти тушу може, але з меншою ефективністю, ніж попередні варіанти.

Розглядаючи форму і довжину клинка важливо враховувати, що більше - не означає краще. Справжній мисливський ніж повинен бути практичний і зручний при носінні і власне полюванні. А облаштовувати табір, рубати дерева, готувати обід - це вже юрисдикція абсолютно інших моделей.

Рукоять мисливського ножа

Від рукояті залежить те, наскільки він зручний при використанні. Багато що залежить від маневреності моделі і здатності виконувати різні функції. В першу чергу рекомендується вибирати моделі з гардою (утиком). Вони не дуже маневрені, але набагато безпечніше інших.

Іншим непоганим варіантом можна вважати утики біля основи клинка, які не дозволять долоні зісковзнути в сторону леза при зусиллі. Фахівці також рекомендують відмовитися від моделей з підпальцевими виїмками, незважаючи на видиму зручність і високу безпеку, така конструктивна особливість значно зменшує функціональність ножа за рахунок того, що утримувати його можна тільки в одній позиції.

За способом кріплення рукояті всі мисливські ножі поділяються на всадні і цільні. У всадних хвостовик клинка має звужену форму і вставляється в рукоять, при цьому він може виготовлятися досить довгим і навіть доходити до кінця рукояті.

Такі ножі легкі і практичні, але недостатньо міцні. Цілісні ж моделі характеризуються широким хвостовиком, який ідентичний формі рукояті. Ручка оформляється шляхом використання накладок, закріплених гвинтами або заклепками. Цей конструктивний вид міцний і надійний, але більш важкий.

Є ще така окрема категорія, як «ножі для виживання». Це особливий вид виробів з порожнистої рукояткою, усередині якої знаходяться всілякі багатофункціональні пристрої, здатні стати в нагоді в умовах дикої природи. На жаль, кріпляться такі рукояті за допомогою синтетичного шнура або за допомогою насічок. І жоден з способів не буде забезпечувати належної міцності.

Виробники пропонують купити в Україні численні різновиди моделей мисливських ножів з різними ручками. Всю їх різноманітність можна поділити на натуральні і синтетичні.

Натуральні - це деревина, ріг, натуральна шкіра і навіть перламутр. Вони дуже красиві, приємні на дотик, мають гарні зносостійки характеристики.

Але, незважаючи на всі хитрощі розробників, натуральні компоненти схильні до деяких недоліків - деревина легко піддається впливу вогню і з часом все-таки псується від контакту з вологою, шкіряні рукояті при тиску втрачають свою форму. Так, зовнішній вигляд стає вже не таким привабливим.

Синтетичні рукояті - справжня знахідка як для виробників, так і мисливців. Найчастіше такі матеріали імітують натуральні. Але за своїми показниками міцності стоять на порядок вище. Мікарта, кратон, карбоволкно, G10 і інші відмінно протистоять волозі, сонячному випромінюванню, агресивним середовищам. До того ж приємні тактильно і зовні оформлені на високому рівні.

Який мисливський ніж купити - залежить від конкретної людини, від висунутих вимог і умов. Неможливо визначити оптимальну модель ножа. Потрібно враховувати безліч особистісних факторів, але при цьому можна виділити рекомендації, які допоможуть не потрапити в халепу:

Потрібно визначитися, яке основне призначення мисливського ножа. Виключно для полювання підійдуть дроп-поінт і скінер, вони доповнять один одного. Більш універсальна модель - кліп-поінт, підійде для тих, хто буває на полюванні час від часу або ж чередує його з пікніками і просто активним відпочинком.
Рекомендується вибирати модель з досить твердим клинком - близько 55 одиниць за шкалою Роквела. Так, можна отримати оптимальне співвідношення твердості і гнучкості для найбільш тривалого використання моделі.
При виборі рукояті не настільки важливий матеріал, як зручність, він повинен як влитий лежати в долоні і ставати продовженням руки. При цьому не має значення - всадна або цілісна конструкція. Ця характеристика не надто впливає на надійність. А ось ножі для виживання - це не дуже вдалий варіант для мисливців.
Уникайте величезних клинків, виглядають вони переконливо і викликають захоплення, але на практиці вони не застосовуються і місце їм на камінній полиці поруч з фотографіями і сувенірами.
Вдалий вибір мисливського ножа не гарантує успішного полювання, але це вірний шлях для тих, хто хоче вибрати для себе шлях войовничого мисливця, скинути офісний піджак, покинути задушливий кабінет і поринути з головою в світ погоні і вистежування здобичі. Ніж був способом для видобутку і оброблення туш ще у первісної людини і, пройшовши крізь століття і покоління, залишився затребуваним і необхідним інструментом для кожного.