Недосвідченій людині можна легко заплутатися в розмаїтті ножів. Їх дизайн, форма леза і призначення часто ставлять в тупик. Ми постаралися зібрати разом всю інформацію, яка стане в нагоді вам при виборі ножа, з огляду на його призначення. Сподіваємося, що наші поради та рекомендації допоможуть вам підібрати і купити ніж  в нашому інтернет магазині для себе або в подарунок.

 

Види ножів

Ножі поділяються на кілька видів за метою використання. Є господарсько-побутові ножі, які теж діляться на підвиди: для чищення та нарізання овочів, для оброблення риби, м'яса і нарізки сиру, овочів або хліба, столові ножі, які беруть участь в сервіровці столу. Також існують мисливські та рибальські, медичні, похідно-туристичні, спортивні, ножі для метання і бойові ножі. Також є складні і фіксовані. Всі вони відрізняються якістю матеріалу, розміром, формою леза і рукоятки, а також ступенем і видом заточки. Тому, щоб правильно вибрати ніж, необхідно точно представляти в якій якості ви будете його використовувати. Навряд чи вам буде зручно м'яким, рибним ножем рубати гілки або обробляти кабана туристичним ножем. Деякі взагалі примудряються замінювати ножем сокиру, викрутку і навіть монтировку, а потім скаржитися, що він перестав добре заточуватися або зовсім зламався. Кожен ніж створений для певних завдань, і щоб термін експлуатації був досить довгим, не потрібно використовувати його не за призначенням.

 


Хороший ніж повинен бути перш за все зручним. Незалежно від цілей застосування не допустимо, щоб він ковзав в руці, так ви ризикуєте поранити не лише себе, а й безвинних оточуючих. Немає єдиної думки з приводу того, з чого повинна бути зроблена рукоятка, так як тут у всіх свої переваги. Комусь подобається дерев'яна або пластикова, а хтось віддає перевагу шкірі і навіть трофейній лапі тварини.

Тут є свої нюанси. Пластик більш практичний, за ним простіше доглядати, і саме він частіше застосовується для виготовлення ножів. А кістку і метал складно буде утримувати мокрою рукою або на морозі. Дерево, як і шкіра, при намоканні стає слизьким. При неналежному догляді в порах і тріщинах такого матеріалу збирається бруд і навіть заводяться жучки, але ножі з такою рукояттю ефектніше виглядають. На рукояті ножа, який купується для частого і інтенсивного використання не бажано нанесення опуклих візерунків, так як вони будуть створювати незручності в утриманні клинка. Такого виду декорації більше підходять для сувенірних або подарункових ножів.

Товщина рукоятки теж має своє значення. У ножа, який буде використовуватися там, де не потрібно застосовувати особливу силу, тобто для нарізки або філірувания, вона буде менше, ніж у різака або тесака, що застосовується, наприклад, для розрубування кісток.

 

 

Конструкція ножа

На деяких ножах між рукояткою і лезом є обмежувач або гарда, яка не дозволяє руці зісковзувати вперед. Така деталь є переважно у мисливських, деяких похідно-туристичних та бойових ножів. Також такі клинки виготовляються з більш міцної сталі, так як ними доводиться не тільки нарізати продукти, а й відкривати консервні банки, рубати гілки, проводити роботи по табору. Гарда (упор для руки між рукояткою і клинком) не використовується в ножах побутового призначення, і навіть її не люблять мисливці через те, що вона заважає при нарізці продуктів і оброблення туші.

 

Всі ножі по конструкції діляться на три види:
 

• складні;

• нескладні;

• розбірні, у яких знімаються клинки і інші складові.
 

 

складні ножі

Складні клинки повинні мати міцну засувку-фіксатор, яка не дозволить ножу скластися в найвідповідальніший момент, разом з цим, він повинен легко відкриватися і фіксуватися однією рукою. Цей вид зручний тим, що для його транспортування не обов'язково мати піхви або чохли, такі ножі використовуються грибниками, мисливцями або туристами.

 

Вони часто оснащені додатковими комплектуючими, такими, як консервний ніж, вилка, ложка, кусачки, викрутка, ножиці, - такі доповнення роблять їх більш функціональними. Але такі ножі мають і свої недоліки, між кріпленнями деталей часто потрапляє пил і інше сміття, що ускладнює його відкриття, чистку і подальше використання. А також, складні ножі, як правило, виготовляються з менш міцного матеріалу, але їх плюс в тому, що вони більш легкі й компактні, тому високо цінуються в походах.

                             

 

Нескладні ножі

До нескладним відносяться всі види побутових ножів, в тому числі деякі похідні, а також мисливські та бойові.

 


 

Робочі якості будь-якого ножа визначаються матеріалом і технологією виготовлення. Навряд чи вам буде цікаво читати довгі міркування на тему хімічного складу сталі або структурі сплаву, а також тонкощам кування і інших премудростях. При необхідності цю інформацію можна знайти на інших сайтах, які більше призначені для професіоналів, ніж для таких простих обивателів, як ми з вами. Але все ж варто відзначити, що більш міцними є клинки, виготовлені з дамаської сталі або булату. Такі ножі довго залишаються гострими, до того ж вони вважаються найміцнішими і гнучкими, а й ціна на такі ножі відповідно висока.

 

Найбільш практичними і затребуваними серед побутових ножів вважаються клинки з нержавіючої або медичної сталі. Завдяки спеціальним добавкам знижується крихкість матеріалу і клинок виходить більш пружнім. Вони не іржавіють і легко заточуються в звичайних домашніх умовах, але, так само швидко і тупляться.

Не поступаються по гостроті і сучасні керамічні ножі. Але вони більш крихкі і здатні розколотися при падінні на плитку або бетон. До того ж такий ніж складно заточити самостійно, так як для цього необхідне алмазне коло. Ножі з такого матеріалу більше підходять для нарізки тортів або іншої випічки, а також м'яких продуктів, тому великим попитом користуються у кондитерів і кулінарів.

Якщо порівнювати ножі по швидкості сточування, то програють вироби з м'якого матеріалу. Вони не довго тримають заточку, але нагострити їх набагато простіше і швидше. У свою чергу, тверді клинки довго залишаються гострими, але більш схильні до сколів й інших пошкоджень вістря.

 

Серед кухонних ножів варто виділити ножі з тонким лезом, на які нанесені часті, дрібні виїмки. Ними просто можна зробити тонку м'ясну, ковбасну або сирну нарізку, а також нарізати практично без крихт хліб. Такий вид виробничого заточування називається серрейторним. До того ж такі ножі не вимагають додаткової заточки і, як правило, здатні довго прослужити, якщо не намагатися ними розрізати тугі хрящі або кістки. Вони підходять для тих, хто не любить або не вміє заточувати ножі та використовуються до тих пір, поки не зітруться зазубрини або ножі взагалі не перестануть різати.

 

Чи не маловажною деталлю при виборі ножа є форма перетину самого клинка, яка безпосередньо пов'язана з гостротою, міцністю і призначенням виробу. Найбільш зручним і практичним серед побутових ножів вважається тонкий, подовжений ніж, у якого перетин нагадує трикутник. Із ним виходить ідеальна нарізка і він ідеально підходить для оброблення риби на філе. Але такий клинок швидко тупиться і не підходить для нарізання або рубки твердих продуктів або матеріалів. Для цих цілей існують інші види клинків, що ми і розглянемо докладніше.

 

 

Згідно з формою перетину, все клинки діляться на наступні види:

 

1. Прямий клин, який був згаданий вище, і як вже говорилося, має малу міцність і не підходить для серйозних робіт. Зате ідеальний для філірування і сервіруючої нарізки.

2. Клин з прямими спусками. Подібний перетин ще називають фінським. На відміну від першого типу, край леза виконаний під більш тупим кутом, що підвищує міцність і функціональність ножа, але зменшує тонкість зрізу.

3. Клин з увігнутими спусками. Такий ніж вважається одним з найбільш гострих і зручних  для заточування. Цей тип леза використовується і в ножах для гоління, де в першу чергу необхідна гострота.

4. Клин зі спусками випуклої форми. Ножі такого типу вважаються найміцнішими і підходять для робіт пов'язаних з рубкою і там, де потрібно велике навантаження на лезо.

5. Прямий клин з підводами до вістря. Його ще називають європейським перетином. Закінчення кромки леза такої форми виготовляється під більш прямим кутом. Цей ніж виконує ті ж функції, що і перший варіант, але вважається більш міцним.

 

Як правило, різні види перетину використовуються на одній частині кромки, а задня сторона обуха пряма або злегка скошена. Іноді на краю задньої сторони можна зустріти гострий гак або щербини. Такі ножі використовуються рибалками або мисливцями для розрізання тенет мереж або шкури.

 

Форма клинка має пряме відношення до, так званої, рухливості ножа, в тій чи іншій мірі впливаючи на його центральну вісь. Рухливість не має нічого спільного з гнучкістю. Вона впливає на якість і точність самого різу. Тобто, чим більш рухливим є ніж, тим складніше їм зробити рівний зріз і навпаки. Якщо сказати своїми словами, то це означає наскільки ніж буде "грати" в руці. Така характеристика важлива, наприклад, для тих, хто займається обробкою туші тварини.

 

 

Підсумок

Підсумувавши все вищесказане, можна зробити кілька основних правил, які допоможуть вам вибрати і купити хороший, правильний ніж:

 1. Чітко визначитеся з метою придбання ножа. Від його призначення залежатимуть критерії вибору і характеристики самого клинка. Навряд чи вам буде зручно складним похідним або грубим мисливським ножем готувати обід на домашній кухні, а кабана обробляти ножем для чищення овочів.

2. Обов'язково візьміть ніж в руку. У вас не повинно бути відчуття дискомфорту. Це стосується як форми, так і матеріалу рукоятки. Якщо вам доведеться довго працювати ножем, то від неправильного вибору швидко втомиться рука.

3. Зверніть увагу на міцність і гнучкість самого леза, якість матеріалу і ступінь заточки.

4. Вибираючи складаний ніж, перевірте фіксатор і легкість відкривання.

5. Нескладний ніж, який ви плануєте носити в піхвах, повинен міцно в них перебувати, але швидко і без особливих зусиль вийматися.

 

І пам'ятайте, що ідеальні ножі можливі тільки при виготовленні на замовлення у професіоналів з відмінними рекомендаціями. А правильно обраний ніж зможе прослужити вам не один рік і навіть не одне десятиліття.

 

Вдалих вам покупок!