Носити без чохла ножі нескладної конструкції - заняття вельми небезпечне, як для самого клинка, так і для його власника. Тому, купуючи клинок, з яким ви плануєте відправлятися в подорож, поїздку або похід, завчасно подбайте про те, щоб купити надійний і міцний чохол для нього.

Сьогодні на ринку України присутня маса пропозицій, призначених для захисту ножа від втрати, негативного впливу зовнішніх факторів, а також для комфортного та безпечного транспортування. Це можуть бути як найпростіші піхви з кріпленням на ремінь, що закривають тільки сам клинок, так і моделі, в яких ніж поміщається цілком. У будь-якому випадку - чохол для ножа - це не просто корисний, але ще і дуже красивий аксесуар, здатний вигідно підкреслити індивідуальний стиль свого власника. Розглянемо основні моменти, важливі для тих, хто хоче недорого купити стильні та практичні піхви - особливої конструкції і властивості матеріалів. Не зайвими стануть і практичні поради, як вибрати зручний чохол для ножа.

                                                                            ножны для ножа

                                   Піхви для ножа - властивості і особливості різних матеріалів

Почнемо з того, що високоякісний чохол від солідного бренду може прослужити вам так само довго, як і сам клинок. Більш того, ножі все-таки нерідко вважаються витратним матеріалом, так що, якщо вибрати універсальний чохол з міцного матеріалу (під типову модель) і не забувати про правила догляду за ним, піхви можуть "пережити" кілька ножів подібної конструкції.

  1. Натуральна шкіра. Класичний матеріал, практично бездоганний, якщо виготовлений з дотриманням стандартів якості. Довговічність, зносостійкість та інші експлуатаційні якості шкіряного чохла безпосередньо залежать від виду шкіри, її вологості, пружності і т. Д. Традиційно піхви для ножа виготовляють зі шкір великої рогатої худоби, шкіри свиней і коней. Найширше поширення набули "бичок" - шкури молодняку ​​товщиною до 4 мм, "яловка" - еластична шкіра корів товщиною 2,5-4 мм з красивим однорідним лицьовим шаром і "Бичина" - товста, важка і груба з пухкою структурою. Якщо консервативний матеріал має недоліки вичинки, піхви з нього ризикують втратити форму, покоробитися, розтягнутися і швидко прийти в непридатність. Товста шкіра, з якої робить піхви та чохли такий відомий виробник як Grand Way, наприклад, - досить дорогий матеріал, але зате покупець може бути впевнений у високій якості, естетики та довговічності свого придбання. Шкіряні піхви для ножа вимагають не складного догляду - провітрювання, правильного зберігання і регулярної обробки кремом на основі бджолиного воску.
  2. Сучасні синтетичні матеріали. Для виробів тактичної спрямованості рекомендовані піхви з термопластика або нейлону в комбінації з елементами з інших матеріалів. Термопластик і нейлон - це матеріали з відмінною водостійкістю і високим опором до стирання. Такі якості чохла для ножа роблять його ідеальним і для рибальських екзкмплярів. Оскільки чохол для ножа з пластика не промокає, йому не загрожує втрата форми, а запобігти скупченню вологи всередині (а значить і корозію леза) допоможуть спеціальні дренажні отвори. Синтетичний текстиль з пластиковими вкладишами, що запобігають розрізанню, крім низької вартості володіють ще рядом переваг - не схильні до дії мікроорганізмів (не гниють), абсолютно невибагливі в догляді і прекрасно зберігають форму. А ось те, що вони зношуються швидше шкіри - вже серйозний недолік.

Якщо конструкція чохла ретельно продумана і якісно виконана, піхви не тільки естетично виглядають, але і володіють достатнім коефіцієнтом тертя. Це означає, що клинок всередині захисного виробу буде надійно утримуватися, а не бовтатися і стукати при ходьбі.

Щодо вибору матеріалу можна дати ще одну рекомендацію, яка, втім, не є обов'язковою, - для клинків класичних форм з ручками з дерева або металу шкіра стане цілком підходящим варіантом, а ось моделі з креативними руків'ям з високотехнологічної пластмаси, з точки зору естетики, заслуговують менш консервативного чохла.

                                           Вибираємо піхви - на що звернути увагу покупцеві

  1. Плануючи вибрати і купити чохол для ножа зі шкіри, прискіпливо оцінюйте якість швів, що з'єднують краї заготовки. Шви повинні бути надійними і міцними, ідеально рівними, без пропусків, ниток що стирчать і інших нюансів.
  2. Переконатися в тому що фарбування чохла виконано якісно, ​​можна, оглянувши зрізи (вони будуть бездоганно пофарбовані в основний колір) і протерши злегка поверхню виробу вологою, а потім сухою серветкою. Якщо на ній залишаються сліди фарби, покупку можна вважати вельми сумнівною. Для тих, хто хоче вибрати піхви для ножа через Інтернет, можливості провести наочне тестування немає, але, довіряючи надійному бренду, який дорожить своєю репутацією, ви точно не промахнетеся.
  3. У багатьох чохлів слабким місцем є вхідний отвір, де закінчується шов. Багаторазове рух ножа загрожує перерізати цю нитку, так що найкращим конструктивним рішенням буде наявність зміцнюючої заклепки, яка зашкодить пошкодженню нитки.
  4. Фіксуючий ремінь, за допомогою якого клинок буде надійно утримуватися всередині чохла, може бути продовженням самого виробу (Цільнокроєний варіант) або пришитий до нього. Перший варіант, зрозуміло міцніше, але якісне кріплення ремінця робить його максимально надійним. Такий ремінець - не обов'язковий, але дуже зручний елемент, оскільки обгорнутий навколо рукояті, надійно захищає ніж від випадання при інтенсивних рухах, нахилах, бігу або стрибках.
  5. Важливо, щоб клинок не тільки був добре зафіксований в піхвах, але і з легкістю витягувався з них і вкладався назад. Піхви також не повинні створювати проблеми для власника при пересуванні або під час сидіння.
  6. Бажано відразу оцінити ремонтопридатність виробу. Іноді простіше купити нові піхви, ніж витрачатися на ремонт старих, але коли мова йде, наприклад, про унікальний екземпляр ручної роботи з тисненим орнаментом, можливість виправити придбаний дефект важлива.

Правильно обрані, якісні піхви - це спосіб звести до абсолютного мінімуму ризик пошкодження або втрати клинка, а також можливість отримання травми для його господаря.

                              Піхви та чохли для ножа - як правильно зберігати і доглядати за ними

Якщо з сучасним текстилем або високотехнологічними пластиковими матеріалами ніяких проблем не виникає, то натуральна, товста, міцна і еластична шкіра вимагає дбайливого ставлення. Втім, докладати надприродні зусилля для збереження естетичної привабливості виробу не доведеться. Навпаки, піхви вимагають куди менше уваги, ніж, наприклад, шкіряна пара взуття або рукавички. Основні правила догляду такі:

  • зберігати в темному прохолодному місці (шафа);
  • періодично провітрювати;
  • просушувати на відкритому повітрі, але не під прямими сонячними променями;
  • своєчасно очищати від забруднень;
  • час від часу змащувати кремом на бджолиному воску в кілька тонких шарів;
  • тримати подалі від опалювальних приладів і відкритого вогню.

Прибрати з шкіри потертості або замаскувати подряпини можна за допомогою фарби. Синтетичні піхви та чохли досить протирати від пилу і бруду вологою ганчіркою, але можна купити і спеціальні засоби по догляду - органічні або синтетичні.